Як відрізнити кенара від канарки?

Як відрізнити кенара від канарки? - Ветеринар

Серед домашніх улюбленців зовсім не останнє місце займають представники пернатих, зокрема канарки. Останніх люблять за яскраве забарвлення (якщо навіть вони монохромні) і красивий спів. Однак якщо підбирати канарейку лише з метою отримання насолоди від її вражаючого співу, то необхідно знати той момент, що красиво співають лише самці.

Як відрізнити кенара від канарки? - Ветеринар

Тому визначати стать птаха варто навчитися. Ще, це стане в нагоді і для вибору пари вже наявному самотньому співаку, який без самки довго не проживе — туга заїсть.

Способи відмінності самця від самки

Одразу слід зазначити, що малодосвідченому птахівникові відрізнити самця від самки можливим не видається. Тим паче у випадках, якщо він не знає жодних ознак, що прямо або побічно вказують на приналежність особини до тієї чи іншої статі. Іноді й досвідчені канароводи сперечаються між собою з приводу статевої приналежності деяких окремих пташок, плутаючись у наявних ознаках.

Відрізнити кенара від канарки можна такими способами:

 • візуально за зовнішністю;
 • за щебетанням і співом;
 • за поведінковими факторами.

Є, крім того, і кілька ознак, якими користуються заводчики. Але для новачків вони або не підійдуть, оскільки порівнювати нема з чим (вони вперше купують птаха), або актуальні лише за конкретних умов. Тому обмежимося лише простою інформацією про них. Досвідчені птахівники у власному визначенні статі канарок керуються такими способами:

 • за своїм виглядом яєць, відкладених на висадку пташенят;
 • за розташуванням очей відносно лінії зімкнутого дзьоба;
 • за поведінкою пташенят під час торкання їхнього дзьоба або животика.

Потрібно сказати, що названі професійні методи визначення статі канарок іноді не вважаються на 100% точними, тому не слугуватимуть показниками вибору птаха потрібної статі.

Краще дотримуватися методів, які набагато точніше визначають стать цього співочого птаха.

Зовнішні ознаки

Тут виділяються такі відмінності.

 • Форма клоаки. У кенарів клоака більш витягнута і опукла, нагадує циліндр, що закінчується кількома пір’їнками. У самок же вона плоска і прикрита пухом. Тим більше ця відмінність помітна в репродуктивному віці птаха. Щоб розглянути геніталії, птаха обережно беруть рукою так, щоб він опинився животом догори (тільки не потрібно сильно стискати птаха в долоні). А потім дмуть на область нижче живота, роздуваючи пір’ячко і виявляючи цим методом клоаку.
 • Довжина хвоста. Такий спосіб діє лише в порівнянні 2-ух різної статі особин одного і того ж віку. У кенарів хвіст довший (приблизно на 0,5 см). Зрозуміло, подібний варіант не підходить для вибору птахів у зоомагазині або на пташиному ринку — там навряд чи можна дізнатися перевірену інформацію про вік порівнюваних особин. Щодо статі також можуть обдурити. Велика ймовірність того, що перед покупцем кенар, якщо провести птахові пальцем уздовж черевця в положенні “на спині” і він почне активно смикати лапами. Самки зазвичай підтискають їх.
 • Положення хвоста. Якщо затиснути птаха в долоні, розміщеній горизонтально, хвостовою частиною назовні, то у самки положення хвоста виявиться значно більшим, ніж у самця.
 • Форма грудей і живота. При уважному розгляді черевця птаха можна помітити, що у самки більше виділяється грудна частина, а у кенара — частина живота. Але таку відмінність можна подивитися тільки в порівнянні 2-ух різної статі особин.
 • Форма верху голови. Кенарі мають більш округлу та ідеальну форму голови з розвиненим чолом, а у дівчаток вона плоска з ледь помітною лобовою частиною. Знову ж таки, така ознака вважається марною для тих покупців, хто мало розбирається в канарейках.
 • Колір . Зазвичай при порівнянні 2-ох одновікових птахів різної статі й одного виду можна підкреслити більш інтенсивні кольори у кенарів в окремих частинах оперення.

Відмінності за співом

За цією ознакою визначити молодих особин неможливо, оскільки їхні співочі здібності з’являються не завжди в ранньому періоді життя. Повністю співати вони починають у 8-9-місячному віці. Але відомий той момент, що красиво співають тільки птахи чоловічого роду, а дівчатка здебільшого видають звуки, схожі на рвучкий пташиний щебет. Відомі, зрозуміло, випадки, коли і самки співали навіть краще за самців, але це можна віднести до винятків.

Звуки і спів, які видають самки, значно відрізняються від звуків самців. У кенарів спів триваліший, а “словниковий запас” набагато більший і з часом регулярно стає ширшим. Самки ж видають короткий писк або короткочасний свист, а якщо і співають, то це нагадує, скоріше, не спів, а неголосне воркування.

Крім того, всі звуки самок мають гучність, істотно слабшу, ніж звуки і спів кенарів. Співають самці захоплено, довго і голосно, а розмаїття їхніх звуків здається безкрайнім. У звуках канарок немає цього розмаїття.

Варто відсвяткувати той момент, що більшість експертів сходяться в єдиній думці: купувати канарок потрібно у віці не раніше 8 місяців, коли птах вже проявляє власний голос. Іншими словами це доводить думку, за якою не варто особливо розраховувати на ознаки визначення статі канарок, засновані на способах, відмінних від методу звуків і співу.

Поряд з тим слід застерегти новачків, що під час линьки самці зазвичай мовчать, а якщо і намагаються видати якісь звуки, то їх легко можна сплутати зі звуками самок. Часто це ж можна спостерігати і під час гніздування.

Поведінкові чинники

Що стосується поведінки канарок, то більшість заводчиків відзначають фактор більшої активності самців. У зв’язку з цим слід якийсь час простежити за підібраним птахом. Однак під час гніздування, навпаки, активнішою в процесі побудови гнізда виявляється самка, хоча обидва птахи — і самець, і самка — беруть у цьому свою участь. Зрештою, не потрібно говорити про кладку яєць — самець тут не учасник.

При співі або виданні будь-яких звуків кенар роздуває зоб, що нехарактерно для канарок.

Та й у всьому птахи-хлопчики жвавіші, пустотливіші, ніж дівчатка. Фактор зовнішнього визначення статі, коли проводять пальцем по черевцю птаха і за його реагуванням на цю дію, також доводить активність самця, а не покірність жіночої особини.

Відповіді на популярні запитання щодо утримання канарок ви дізнаєтеся далі.

Позначки:
close