Гепатоз у кішок

Під гепатозом в ветеринарії припускають цілу групу патологічних станів печінки, які конкретно мають зв’язок з порушеним функціонуванням процесів обмінного характеру. Гепатози супроводжуються вираженими переродженнями тканинних структур печінки, а ще дистрофією і некрозом гепатоцитів (клітинних одиниць печінки).

В живому людському організмі або тваринного печінку володіє великим спектром функцій, будучи справжнім захисником всіх систем від отруйних речовин. Крім цього, печінка має унікальну здатність відновлюватися, а ще виконувати ряд інших потрібних для нормальної діяльності організму функцій.

Зміни в органі дистрофічного характеру побічно впливають на активність печінкових структур. З появою дистрофічних процесів з’являється повне переродження тканин. Такий патологічний процес як гепатоз, надзвичайно схожий за симптоматикою з запальним процесів тканин печінки-гепатитом. Але особливість гепатоза полягає у відсутності запалення.

До кінця всі робочі особливості печінки не вивчені, відомо що орган рятує від токсинів і самих різних речовин, що проникають з кишечника по вороній вені. Роль печінки в організмі неоціненна – вона бере активну участь в процесах обмінного характеру, виведення отруйних речовин, збирає енергію у вигляді речовини – глікогену, а ще здатна збирати крохмаль тваринного походження.

Найбільша небезпека гепатозу в тому, що на перших кроках він має приховану клінічну картину, а коли симптоми стають явними, допомогти, в основному, тварині вже не можливо.

Причина

Гепатоз у кішок вважається аргументом порушення процесів обмінного характеру. Виділяють більше десяти видів гепатозу-жирову дистрофію і амілоїдоз печінкових структур. Так, при розвитку жирової дистрофії клітинні структури органу починають перероджуватися в жирові тканини.

При розвивається амілоїдозі з’являється серйозне порушення обмінного процесу. В результаті ураження в тканинах органу відкладаються амілоїди – патологічні білки.

У переважній більшості клінічних випадків у домашніх кішок діагностують жировий гепатоз, що підрозділяється, зі свого боку, на затяжну і гостру форму. Базовою основою появи жирового гепатозу вважається порушення в процесі харчування-поганої якості харчування. Дуже багато домовласників купують недорогі корми, не особливо цікавлячись їх складом.

Виділяють наступні фактори, які можуть вплинути на розвиток жирового гепатозу у кішок:

  — цвілеві гриби є отруйними, погано позначаючись не тільки на роботі печінки, але і на загальному стані організму. Потрапити в організм цвілеві грибки можуть з поганою їжею (прострочені продукти, невірний режим зберігання).

 1. Дуже висока маса тіла-хронічне переїдання невблаганно веде до набору маси і ожиріння. Особливо часто порушення в печінці дистрофічного характеру спостерігаються у кішок у віці. — патологічний процес в клітинах підшлункової залози призводить до порушень в шлунково-кишковому тракті, що зі свого боку призводить до дистрофічних процесів у всіх органах, які беруть участь в обміні речовин.
 2. токсичні речовини рослинного походження-поїдання тваринам трави, що містить небезпечні отрути (сапоніни або алкалоїди), призводить до інтоксікацііорганізма, а перший удар на собі приймає печінку. бактеріального або вірусного походження, що зачіпають систему травлення, провокують серйозні порушення в роботі, а ще можуть виявитися причиною розвитку сепсису.
 3. Патології жовчного міхура і печінкових структур – закупорка проток і аномалії в розвитку портальної вени, запальні процеси в жовчному міхурі, камені в протоках призводять до порушень в роботі не тільки печінки але і всієї гепаторенальной системи.
 4. Хвороби ендокринної системи-основою жирового гепатозу печінки у кішки можуть стати патологічні процеси в щитовидній і паращитовидної залозах.

У віці старше 8 років у кішок розвивається гепатоз на тлі зайвої маси тіла, а ось в молодому віці гепатоз має ідіопатичний характер. Це означає, що точної причини розвивається патології визначити не вийде.

Інший вид гепатозу-амілоїдний, мають видову особливість, дуже часто діагностується у кішок абіссінської породи. У подібному випадку говорять про генетичну схильність до захворювання. Розвиватися амілоїдоз може і при хронічних запальних процесах в печінці, спровокованих негативними факторами.

Симптоматика

Все залежить від форми процесу, симптоматика буде відрізнятися. Так, при розвитку гострої форми жирового гепатозу, ознаки з’являються і посилюються по наростаючій. Початковими симптомами гепатозу жирового типу вважається інтоксикація. Тварина стають млявим, зникає бажання їсти, з’являється млявість і байдужість до світу який нас оточує. Кішка відмовляється грати в улюблені ігри і любить уникати спілкування з власним господарем.

Далі у вихованця з’являються ознаки жовтяниці, а при відсутності вчасно наданої професійної допомоги, організм починає страждати від інтоксикації організму, спровокованої скупченням аміаку, кислот жовчі і амінів. Як наслідок приходить печінкова кома.

Гепатоз постійного типу має такі відмінні симптоми:

  і різке зменшення маси тіла;

 • прогресуюча жовтяниця, що виявляється пожовтінням помітних слизових оболонок;
 • летаргічні стани;
 • диспепсичні розлади-виверження шлункового вмісту з високим вмістом жовчі, розлади стільця (профузний пронос або довгий запор); слинними залозами слини;
 • порушення роботи центрального головного мозку-гепатоенцефалопатія, процес розвивається на тлі інтоксикації організму з ураженням центрів головного мозку, що виявляється судорожними явищами;
 • слабкість м’язових волокон — на тлі загальної слабкості відзначається вентрофлексія відділу шиї (тварина не може нормально підняти голову);
 • гепатомегалія-збільшення печінкових структур, що помітно при проведенні пальпації і ультразвукового дослідження.

Розвиток амілоїдозу відрізняється не тільки перерахованими вище симптомами, але і порушеннями в роботі інших систем. При розвитку амілоїдного гепатозу страждають серцевої-судинна і ренальная системи. Зустрічається блідість помітних слизових оболонок, набряклість в області суглобів передніх і задніх кінцівок, можливий розвиток асциту (накопичення рідини в порожнині живота).

Діагностика та лікування гепатозу у кішок

Лікування гепатозу у кішок не можливо без постановки точного діагнозу. Визначити ступінь занедбаності патологічного процесу в організмі може бути тільки при лабораторних дослідженнях, виконуваних у ветеринарній клініці. Основними методами діагностики вважаються:

 • збір анамнезу;
 • загальний клінічний огляд;
 • загальний і хімічний аналіз крові;
 • дослідження урини;
 • діагностика за допомогою ультразвуку;
 • рентгенографічне дослідження;
 • біопсія печінки;
 • забір синовіальної рідини.

В аналізах крові при розвиненому гепатозі, відзначається зміна форми червоних кров’яних тілець, збільшення вмісту ферментативних речовин печінки, велике збільшення рівня лужної фосфатази і білірубіну. Невисокий вміст калію, при проведенні хімічного аналізу, вказує на справжню небезпеку життя тварини.

При аналізі сечі відзначають великий рівень ліпідів. Проведена біопсія печінки (тонкоголкова біопсія), дає можливість виявити порушення в органі на клітинному рівні. Найкраще проводити маніпуляцію виключно після того, як внутрішньом’язово введений коагулюючий Вітамін К.

Проведення забору синовіальної рідини проводитися якщо є наявність хворобливих відчуттів у кішки в суглобах. Аналогічний аналіз надає можливість визначати процеси гнійного характеру в суглобах. При проведенні забору церебральної рідини відзначається великий вміст протеїнів.

Гепатоз можна лікувати виключно при правильному підході. Перш за все тварині слід зняти ознаки зневоднення. Для цього проводять інфузійну терапію з використанням розчину Рінгера-Локка та інших регідраційних розчинів.

Наявність диспепсичних розладів у вигляді виверження шлункового вмісту, передбачає використання протиблювотних препаратів. Хвору тварину потрібно перевести на спеціальне харчування. При відмові від їжі і не можливості її споживати самостійно, показано зондове харчування.

Харчування на дієтичній основі в себе включає дуже високий вміст протеїнових елементів, а ще має бути висококалорійним. Важливо додавання в раціон вітамінних препаратів і мікроелементів. Терапія жирового гепатозу в себе включає використання подібних медикаментозних засобів, як Лактулоза і метронідазол.

Важка форма гепатозу у кішки-амілоїдна, що не піддається повному лікуванню. В ході лікування амілоїдозу використовуються інфузійні оздоровчі заходи, а ще можливо проведення переливання крові. Якщо ж внутрішні геморагії при амілоїдозі значні в області печінки – проводитися своєчасне втручання з метою видалення ураженої частки печінки. Ліки при амілоїдозі:

 1. Колхіцин-корисний для здійснення контролю накопичення токсичного білка амілоїду (вірогідна поява побічних явищ у вигляді виверження шлункового вмісту, профузного проносу з прожилинами крові, порушення в роботі кісткового мозку);
 2. Диметилсульфоксид-медичний препарат впроваджуваний підшкірно з метою розщеплення токсичного білка, що викликає порушення в роботі печінки, а ще потрібний для усунення процесу запалення в органі.

Необхідно виділити, що лікування гепатозу дуже тривалий процес, який вимагає від власника часу і сил. Так, зонд, який вставляють кішці для годування, може стояти до шести місяців. Тому ветеринарний фахівець проводити спеціалізований інструктаж, як правильно доглядати за хворим вихованцем.

Потрібно вберегти тварину від зайвих напружень, надавши повний спокій. Не рекомендується, щоб хвора кішка контактувала з власними родичами.

Гепатоз вважається серйозним патологічним процесом, що провокує порушення в роботі печінки і всього організму. Крім цього, захворювання провокує небезпечні ускладнення, наприклад недостатність печінки і смертельний результат. При амілоїдний гепатоз вірогідна поява геморагії великий за площею, що призводить до недостатності нирок.

Також в результаті проведення терапевтичного курсу, після зняття харчового зонда у кішки, не виключено ризик розвитку інфікування в місці розташування трубки.

Профілактика

Завжди легше не допустити розвиток будь-якої патології, ніж в наслідок займатися її лікуванням. Те ж стосується і гепатоза у кішок. Захворювання не перших стадіях не заявляє про себе, тому важливо зменшити небезпеку розвитку патології. Заходи попередження полягають в декількох ключових правилах, дотримуючись яких Володар знизить небезпеки виникнення захворювання.

Надзвичайно важливо регулярно перевіряти якість харчування тварини, його поживність, не допускаючи надлишку маси тіла. Основним пунктом вважається актуальна діагностика і лікування хвороб травного тракту – колітів, гастритів, гастроентеритів.

У побутових умовах кішка не повинна контактувати з токсичними рослинами. Чи не більшість власників кішок знають, які рослини, що розміщуються на підвіконнях, є токсичними і можуть нашкодити кішці при їх поїданні.

Дуже важливий аспект профілактичний заходів-актуальна Діагностика у ветеринарній клініці, навіть в тому випадку, якщо кішка виглядає абсолютно здоровою. На ранній стадії без виникнення симптомів, можливо не допустити розвиток гепатозу і супутніх йому ендокринних патологій.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:
close