Фентезі: книжки для підлітків, що захоплюють з першої сторінки

Надприродні явища та події, герої та чарівні тварини, захопливі пригоди та магія — усе це фентезі. Книги в цьому жанрі для більшості підлітків залишаються найулюбленішими. Десять найбільш захопливих фентезі знайдете в добірці.

Джон Рональд Руел Толкін. «Володар перснів» (1954)

Книги для підлітків розвивають дітей, розширюючи їхній кругозір і розвиваючи уяву. «Володар перснів» не виняток. Це один із найвідоміших у світі творів жанру фентезі. Він публікувався протягом 1954-1955 рр.

Сюжет книги розвинувся з епізоду «Гоббіта», у якому Більбо Беггінс знаходить перстень, що робить його власника невидимим. Артефакт Більбо залишає племіннику Фродо. Тому Гендальф розповідає, що йдеться про Перстень Всевладдя, який раніше належав Саурону — правителю Мордора. Той, відродившись, мріє повернути реліквію, без якої не може відновити свою силу.

Фродо з друзями погоджуються брати участь у смертельно небезпечній місії. Вони мають віднести перстень до вулкана Ородруїну. Перстень створений у вогні цього вулкана і ним же зруйнується.

Американський критик Едмунд Вільсон назвав цей роман-епопею дитячою книгою, що вийшла з-під контролю. У 2003 році «Володар перснів» посів першу позицію в переліку «200 найкращих книг» за версією BBC.

Щоб читання приносило користь, розкажіть дітям, як правильно читати книжки.

Урсула Ле Гуїн. «Чарівник Земномор’я» (1968)

Це перший твір письменниці, дія в якому відбувається на архіпелазі Земномор’я. Одразу після публікації роман нагородили Boston Globe Horn Book Award.

Дьюні — хлопець, у якого померла мати. Тітка-чаклунка, бачачи талант дитини, взялася навчати його магії. Дьюні навчився приручати диких птахів, за що отримав прізвисько Яструб.

Через кілька років магічні здібності хлопчика допомогли захистити селище від розбійників-варварів. Оцінивши здібності Дьюні, маг Огіон Мовчазний бере його в учні. Пізніше хлопець вступає до школи магів Земномор’я, де на нього чекає чимало пригод.

Книга стала класикою фентезі. Вона удостоєна премії Льюїса Керролла 1969-го, Shelf Award — 1979-го. Також Американська бібліотечна асоціація нагородила Ле Гуїн 2000-го премією імені Маргарет А. Едвардс.

Роман згадується в енциклопедії «Fantasy: The 100 Best Books», яку уклав британський письменник Майкл Муркок і художник Джеймс Которн.

Діана Вінн Джонс. «Ходячий замок» (1986)

Книга-фентезі британки Діани Вінн Джонс стала класикою жанру. У книги є продовження: 1990 року вийшов «Повітряний замок», а 2008-го — «Дім ста доріг».

Роман розповідає про дівчинку Софі Геттер. Вона в чарівному світі, де магія буденна. У неї є дві молодші сестри. Дівчинка робить капелюшки і наділяє їх душами. Життя Софі різко змінюється, коли Болотна Відьма помилково накладає на неї закляття.

Щоб позбутися його, героїня приїжджає до вогняного демона Хоула. Його замок, складений наче з кам’яного вугілля, називають бродячим, бо до нього ведуть чотири портали. Хоул погоджується допомогти Софі.

У 1986 році книга була номінована на Boston Globe Horn Book Award. У 2006-му «Ходячий замок» удостоївся премії «Фенікс» Асоціації дитячої літератури США.

Террі Пратчетт. «Мор, учень Смерті» (1987)

Ця книга в жанрі фентезі вийшла в 1987 році. Вона четверта в циклі «Плоский світ» і перша в серії «Смерть». Автор 2004 року зізнався, що «Мор» — це перший роман із циклу «Плоский світ», яким він залишився задоволений.

Гумористичний роман розповідає про юнака Мора, якого батько вирішив прилаштувати на навчання до якогось ремісника. Пізніше Мора визначають підмайстром до, як виявилося, Смерті.

Новий господар перекладає на хлопця частину своїх обов’язків. Серед інших людей, життя яких Мор має завершити, опиняється принцеса Келірехенна. Дівчина хлопцеві подобається, і він умертвляє її вбивцю. Однак із цього нічого доброго не виходить.

У 1987 році книга отримала The Children of the Night Award. У 2003-му «Мор, учень Смерті» увійшов до топ-200 книжок за версією BBC (65 позиція) і був визнаний найпопулярнішим романом Пратчетта.

Йон Колфер. «Артеміс Фаул» (2001-2012)

Це цикл романів ірландця Колфера, перша книга в якому — це «Артеміс Фаул. Інтелект проти чарівництва». Загалом у серії дев’ять творів. Фінальний називається «Артеміс Фаул. Останній хранитель».

У книгах ідеться про представника злочинної династії Фаулів Артеміса. Хлопчик знає достеменно, що різні магічні істоти на кшталт ельфів, гномів та інших існують у реальності. Артеміс дізнається про це з книги, в якій представлені достовірні відомості про казковий світ. Хлопчина збирається поживитися за рахунок магічних істот. І на перших порах йому вдається отримати чимало золота.

Кейт Келлауей у The Guardian назвала перший роман про Артеміса Фаула розумним і вельми кумедним. Він був нагороджений двома преміями 2004 року:

  1. Young Reader’s Choice Award.
  2. Garden State Teen Book Award.

Корнелія Функе. «Чорнильне серце» (2003)

Це перша книга серії німецької письменниці Корнелії Функе. Наступний твір називається «Чорнильна кров». Остання книжка «Чорнильна смерть» опублікована 2007-го.

«Чорнильне серце» 2006 року нагороджено другою премією Book Sense Book of the Year Award у категорії «Дитяча література».

Роман розповідає про Меггі, батько якої може оживляти героїв книжок. Для цього йому достатньо прочитати історію вголос. Це чаклунство має побічний ефект: слідом за матеріалізацією героя книжки, у вигаданому світі його заміщає хтось із близьких. Одного разу з роману вибирається лиходій Капрікорн, який вирішив не повертатися назад.

Національна асоціація освіти США 2007 року провела опитування своїх членів і внесла «Чорнильне серце» до переліку «100 найкращих книжок вчителів для дітей«. Діана Вінн Джонс писала в The Guardian, що ніколи раніше не читала книжок, які так гарно б передавали всі радощі, страхи та приховані недоліки читання.

Крістофер Паоліні. «Ерагон. Спадщина» (2003-2011)

Це серія з чотирьох книжок, до якої входять романи:

  • «Ерагон».
  • «Ерагон. Повернення».
  • «Ерагон. Брісінгр».
  • «Ерагон. Спадщина».

Роман розповідає про Ерагона — сина фермера, — який знайшов у горах драконяче яйце. Місцевий правитель, бажаючи отримати знахідку, направляє воїнів, які вбивають батьків Ерагона.

Хлопчик із недавно вилупленим драконом Сапфірою змушений тікати. У цьому йому допомагає чарівник Бром. Старий — член товариства «Вершники дракона». Він навчає Ерагона мистецтву спілкування з магічною твариною.

Критик Кіт Спрінг пише, що історія викладається в хорошому темпі і не дає занудьгувати. Також добре продумані стосунки Ерагона і Сапфіри. Поступово ролі персонажів змінюються: спочатку хлопчик захищає дракона, а потім навпаки.

«Ерагон» став бестселером серед дитячих книжок 2003 року за версією The New York Times. У цьому переліку книжка залишалася 121 тиждень.

Стефані Маєр. «Сутінки» (2005-2008)

Це перший роман у циклі, який складається з чотирьох книг. Він опублікований у 2005 році. Джулі Босман назвала «Сутінки» справжнім літературним феноменом. Останній твір серії називається «Світанок» (2008).

За сюжетом Белла Свон переїжджає до батька в місто Форкс, штат Вашингтон, оскільки її мати вирушила подорожувати з новим чоловіком-бейсболістом. Опинившись у місцевій школі, дівчина закохується в красивого хлопця Едварда Каллена.

Пізніше вона дізнається, що він вампір, як і вся його сім’я. Едвард і Белла зустрічаються, але щастю заважає вампір-садист Джеймс, який почав полювання на дівчину.

Вампірський роман 2019 року увійшов до переліку 100 книг ВВС, що сформували наш світ. Раніше, 2005-го, твір було визнано найкращим дитячим романом за версією:

  • Publishers Weekly;
  • School Library Journal.

Також «Сутінки» визнані Amazon книгою десятиліття.

Чайна М’євіль. «Нон Лон Дон» (2007)

Назва роману походить від слова «Лондон». Нон Лон Дон — це держава, розташована в альтернативній реальності, де земні фізичні закони не діють. У книги є одна особливість — ілюстрації до неї малював сам автор.

Дві героїні книжки дівчатка Занна та Діба опиняються в дивному місці, де розмовляють пакети з молоком, автобуси літають, а Смог — це не просто дим, а жива радіоактивна хмара. Саме цей монстр тероризує місто. Дівчата дізнаються, що згідно з пророцтвом одна з них (Занна) має перемогти Смог.

Літературознавець Джо С. Сандерс, в академічному журналі Extrapolation, присвяченому фантастиці, вказує, що цей роман високо оцінили в колах знавців, бо він порушує суб’єктивізм моделей, що існують у дитячій літературі, уникає моралізування та маніпуляцій.

Ренсом Ріггз. «Дім дивних дітей» (2012)

Це перша проба пера молодого американського письменника, що вийшла друком 2012 року. У 2014-му Ріггз створив продовження книги — «Місто Порожніх». У 2015 році вийшла третя книга серії «Бібліотека душ».

Герой роману — підліток Джейкоб Портман. Його дід обожнював розповідати історії про чудовиськ і дітей з надздібностями. Коли дід помирає, хлопчика починають долати кошмари. Джек виявляє в паперах діда багато старих фотографій, які дозволяють припустити, що розказані старим історії правдиві.

«Дім дивних дітей» 70 тижнів тримався в переліку дитячих бестселерів The New York Times. Роман вийшов на перше місце на 45 тижні 29 квітня 2012 року.

Особливість книги в тому, що вона ілюстрована справжніми фото. Як стверджує Дебора Нетберн із Los Angeles Times, саме фотокартки складають найкращу частину книги.

Фентезі для підлітків — це особливий пласт літератури, який зрідка поповнюється черговим безумовним шедевром. Візьміть для прочитання представлені в добірці книги і переконайтеся, що від них неможливо відірватися.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:
close