Пародонтоз у кішок

Домашні кішки незалежні тварини, які не виявляють хвилювання, якщо їм щось доставляє дискомфорт. Якщо з’являються захворювання порожнини рота, вони можуть тривало ховати їх. А господарі кішок не заглядають в пащу улюбленцям без зайвої необхідності. З цим пов’язано те, що на прийом до ветеринара кішки потрапляють в запущених випадках, коли патологічний процес дозволив собі занадто багато.

Ветеринари наполегливо рекомендують проводити постійні огляди порожнини рота у улюбленця, незалежно від прояву симптоматики. Також потрібно відвідувати ветлікаря з метою попередження.

Причини пародонтозу у кішок

Схильні до розвитку патологічних процесів в області порожнини рота літні кішки і тварини зі зниженим імунним статусом. Основою процесів запалення в яснах ставати зубний наліт, що перетворився в камінь на зубах. В результаті патології зуби починають розхитуватися і по завершенню випадають.

На огляді у фахівця може бути поставлений діагноз пародонтоз або ж пародонтит. Це два різних захворювання, які часто плутають між собою господарі.

Варто додати, що пародонтит вважається запаленням тканинних структур ясен, які оточують область навколо зуба. Зі свого боку пародонтоз не рахується запальним процесом. При цьому кісткові структури починають розсмоктуватися.

Факторів, що провокують розвиток пародонтозу, багато. Серед ключових у ветеринарній практиці значаться:

 • Порушення гігієни порожнини рота. Чи не достатня гігієна пасти, відсутність чищення зубів, призводить з часом до появи нестандартного, але ще м’якого, нальоту на зубах. Склад нальоту-колонії самих різних патогенних бактеріальних мікроорганізмів. Також в складі нальоту є клітинні епітеліальні структури, слинної секрет і частинки неперетравленої їжі. Відбувається просочування нальоту солями кальцію, що призводить до затвердіння. Видалити камінь на зубах звичайної щіточкою при здійсненні очищення порожнини рота – неможливо. Бактерії, що знаходяться в нальоті, провокують дуже сильні запальні процеси, що призводить до гінгівіту. Починається поступове розсмоктування тканин ясен, діагностується зрушення ясна, з’являються нестандартні зубні камені, звані поддесневимі. В подальшому, ці кишені призводять до руйнування кісткових структур щелепи.
 • Захворювання інфекційного характеру. Запальний процес тканин ясен, а ще слизових оболонок ротової порожнини, здатні викликати вірусні хвороби, відмінні для представників сімейства котячих. Основними інфекціями, що провокують дегенеративні зміни в яснах, стають вірус лейкозу та імунодефіциту кішок, а ще ринотрахеїт, викликаний вірусом герпесу і кальцівіроз . Запалення в порожнині рота потроху починає переходити в пародонтоз, що вважається хронічною формою.

Серед факторів, що провокують розвиток пародонтозу, також особливе місце займають захворювання незаразної етіології. Системні захворювання в ендокринній сфері, наприклад цукровий діабет, як правило служать поштовхом для розвитку пародонтозу. Особливе місце займає цукровий діабет, що провокує раптове гальмування процесів регенерації тканинних структур, в тому числі, викликаних інфекційними захворюваннями. При цукровому діабеті, функції імунної системи різко зменшуються, тому бактеріальні мікроорганізми в порожнині рота починають безконтрольно розмножаться, викликаючи запалення.

Провокаційним аргументом виступає і недостатність ренальної системи. токсичні речовини, що утворюються в результаті протеїнового обміну, не здатні вчасно виводитися з організму. Аміак, що виділяється через всі слизові оболонки, починає потроху їх роз’їдати. У старих тварин діагностується не тільки запалення в області ясен, але і виразки в області мови і щік.

Іншими провокуючими факторами, які впливають на розвиток пародонтозу у кішок, вважаються:

 • Особливості в анатомії ряду зубів. Порушення розташування зубів діагностується частіше у кішок з брахіцефалічним синдромом – перських кішок, екзотів і британської короткошерстої. Це пов’язують з надто короткою щелепою, що призводить до зміни ряду зубів. Зуби ростуть криво і косо, що не дає можливості їм очищатися самостійно від нальоту. На зубах починає виникати камінь, який забирається виключно в умовах ветеринарної клініки. Виявитися причиною кривизни зубів можуть переломи щелепи в анамнезі, порушення правильного прикусу.
 • Схильність за генетичним типом. Певні власники кішок не стикаються з труднощами зубів і запаленнями порожнини рота аж до глибокої старості тварини. Решта ж кішки втрачають корінні зуби почавши з 7 років. Причина таких змін-генетична схильність, що передається від покоління до покоління.
 • Порушення раціону харчування. Невірний раціон погано відбивається на всьому стані організму кішки, в тому числі, провокує утворення нальоту і зубного каменю. Крім того, годування м’якими видами їжі не дає можливості поверхні жувального зуба відчувати достатнє навантаження. Активне пережовування твердих кормів дає потрібну роботу для зв’язок зуба і тканинних структур. Надзвичайно важливий і склад корму, адже нестача кальцію призводить до проблем із зубами.

Симптоми і діагностика захворювання

Патологічні зміни в порожнині рота з’являються слабо вираженою симптоматикою, але з часом, клінічна картина ставати наступною:

 • Виникнення відразливого запаху з пащі. Господарі кішок починають звертатися до ветеринарної лікарні часто, коли починають відчувати поганий запах з порожнини рота. Малоприємне амбре має гнильний характер і відчувається навіть в тому випадку, коли вихованець заходить в приміщення. . Вихованець відмовляється від прийому їжі, намагаючись уникати навіть улюблених кормів. М’який корм краще в даному випадку для кішки, адже він не доставляє дискомфорту.
 • Порушення поведінки. Кішка може почати активно трясти головою, намагатися лапками потерти мордочку, як-ніби, намагається дістати заважає предмет з пащі. У більшості випадків під час прийому їжі починає отличительно плямкати, намагаючись зменшити тиск на хворе місце їжею. Може відзначатися скрегіт зубів, а вже потім прийому їжі тремтить нижня щелепа. з порожнини рота. Хворий вихованець страждає від гіперсалівації, а іноді відзначається виділення крові і гнійного ексудату. Про дуже високому слинотечі говорить регулярно мокра шерсть на підборідді, а покриви шкіри запалені.
 • Запалення тканин ясен і наявність каменю на зубах. Коли кішка бути в спокійному стані, володар може акуратно відсунути верхню губу і оглянути порожнину рота. Камінь на зубах виглядає як тверде утворення жовтого або коричневого кольору. Десна в даній області соковитого яскравого кольору, іноді з ознаками ціанотичності. При невеликому пошкодженні відкривається кровотечі. Акуратне натискання провокує виділення гнійного ексудату.

Перераховані вище симптоми вказують на розвиток не тільки пародонтозу, але і поразок тканин навколо зуба. Запізнилося лікування провокує серйозні ускладнення, наприклад остеомієліт .

При зверненні до ветлікаря, проводитися повний клінічний огляд, а ще рентгенографію кісткових структур щелепи. Проводять дії під загальною седацією. Також призначаються:

 • загальний клінічний аналіз крові;
 • хімічна панель;
 • взяття проб змивів з порожнини рота для доказу або спростування підозр на інфікування ринотрахеїтом або каліцивірозом;
 • серологічне дослідження крові для діагностики вірусів котячого лейкозу та імунодефіциту.

Перед тим як вводити вихованця в стадію глибокого сну, проводитися обов’язковий ряд досліджень:

 • діагностика за допомогою ультразвуку м’язи серця;
 • рентгенологічне дослідження легеневих структур;
 • аналіз крові на визначення факторів згортання крові.

На підставі отриманих даних, фахівець розробляє індивідуальну тактику лікування.

Лікування і профілактика

При діагностованому пародонтозі, потрібно встановити провокуючий фактор і зайнятися його усуненням. Далі призначаються:

 1. Чищення зубів. Заздалегідь порожнину рота санують. Терапія патології полягає в видалення з’явився наддесневого і підясневого каменю. Доктор проводити видалення каменю на зубах спеціальним скаллером, а далі промиває порожнину рота антисептичним розчином.
 2. Видалення уражених зубів. Після зняття каменю на зубах, доктор оцінює стан зубів. Ті, які не зберегли власні функції, потрібно прибрати.
 3. У певних запущених випадках, потрібно видалення корінних зубів, крім іклів. Прибирають зуби поряд з коренем. В іншому випадку процес запалення видалити цілком вийде. Проведення рентгенографії дає можливість визначати всі патології. Великі ранові поверхні, що з’явилися в результаті видалення уражених зубів, потрібно вшивати. Застосовується самостійно розсмоктується шовний матеріал.
 4. В якості попередження утворення каменю на зубах в подальшому, призначається полірування зубів. Ця маніпуляція надає можливість не допустити прилипання нальоту на зуби, що істотно зменшує небезпеку утворення каменю.

Консервативна частина лікування полягає в застосування медикаментозних препаратів. В результаті проведення санації ротової порожнини у кішки, проводитися знеболювання. Вводяться гістаміноблокатори і препарати знеболювання.

Видалення інфекції проводитися за допомогою антибіотикотерапії. Протибактеріальні засоби призначаються курсом. Спеціаліст рекомендують проводити обробку порожнини рота розчинами мірамістину, хлоргексидину або Йодинолу. Можна обробляти порожнину рота спеціалізованими стоматологічними гелями.

В результаті проведення всіх дій з видалення нальоту і каменю на зубах, тварині призначається спеціальна дієта. Вона повинна складатися з м’яких видів їжі. Далі потрібно перевести вихованця на тверді корми, навіть в разі якщо кішка втратила значну частину зубів. Обов’язково найкраще проводити постійні чистки порожнини рота за допомогою спеціалізованих паст і гелів, застосовуючи для цього м’які щітки.

Потрібно розуміти, що пародонтоз, на відміну від пародонтиту, не піддається цілковитому лікуванню. Тому важливо не допустити розвиток патології.

Профілактика хвороб порожнини рота полягає в постійних оглядах пащі улюбленця, незалежно від появи симптоматики. Однаково важливо стежити за якістю харчування, вибираючи тверді види корму, і проводити своєчасну чистку зубів, не даючи можливість виникати зубного каменю.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:
close