Лістеріоз у тварин

Лістеріоз (лат. найменування-Listeriosis) — інфекційне захворювання, дуже часто вражає овець, рідше інші види сільськогосподарських тварин, хутрових звірів, а ще птахів. Люди також схильні до зараження.

Етіологія

Подразником хвороби вважається лістерія (Listeria monocytogenes) – грампозитивна паличка. Знаходиться паличка в грунті, стічних водах, рослинах, кормах тварин. Зовнішній вигляд представлений паличками з округленими кінцями, на яких розміщуються джгутики. Паличка стійка в навколишньому середовищі, добре росте в поживних середовищах. Не витримує великих температур (при температурі кипіння гине), при холодній температурі, навпаки, добре розмножується. Для них згубний розчин формаліну і фенолу. Має чутливість до антибіотиків великого спектра.

Епізоотологія

Основний переносник лістеріозу-гризуни, інші дрібні тварини і птахи, а ще риби і ракоподібні. Також відзначаються випадки зараження тварин кліщами. У навколишнє середовище бактерії виділяються з фекаліями, сечею, різними біологічними закінченнями. Дуже часто організм прекрасно справляється з хворобою самостійно, але в разі поганого імунітету, а ще в період вагітності і у молодняка може початися розвиток захворювання.

Шляхи проникнення в організм різноманітні: повітряно-крапельний, з поїданням фекалій або інших біологічних рідин, контактний, через плаценту у вагітних особин. Здебільшого тварини піддаються зараженню аліментарним шляхом при вживанні корму і води інфікованими тваринами-переносниками. Потрапили в організм бактерії розмножуються і переносяться по організму з кровоносної і лімфатичної системами, а ще нейрогенним шляхом, викликаючи запальні процеси. У набагато важких випадках може початися сепсис. При ураженні центральної нервової системи лістерії можуть викликати менінгіт, менінгоенцефаліт, абсцес.

Симптом

Період інкубації від 1 до 5 тижнів.

Існують наступні форми захворювання:

 1. Геніальний;
 2. Септичний;
 3. Атипова;
 4. Нервовий;
 5. Безсимптомна;

Перебіг хвороби може бути:

 • гострий;
 • підгострий;
 • хронічний.

Нервова і септична форми мають дуже часто гострий перебіг.

Для нервової форми отличительно: дуже висока температура (до 41 градуса), пригнічення загального стану, немає апетиту, порушення координації, судоми, тремор, відзначається чергування періодів активності і спокою. Летальність може досягати 100%. Ця форма вважається дуже і дуже популярною. Для птахів при нервовій формі, крім перерахованих вище ознак, отличительно: кон’юнктивіт, сліпота, витікання з носових отворів, синюшність гребеня і сережок, діарея, виснаження.

Септична форма дуже часто відзначається у молодих тварин віком до року. Вона відрізняється пригніченням загального стану, збільшенням температури, втратою апетиту, проносом (катаральний ентерит), синюшностью шкіри в області живота і вух. У телят і поросят, як при нервовій формі, відзначають судоми, слабкість кінцівок. Летальність також може досягати 100%. Одужання проходить набагато повільніше.

У собак і кішок хвороба також протікає дуже часто в септичної формі. Найбільше під час хвороби страждає печінка. У тварин відзначається гіперсалівація, втрата апетиту, дезорієнтація. В останньому триместрі у вагітних самок фіксують аборти до 20-25%, мертвонародження. Ендометрит при цьому розвиває нечасто.

Генітальна форма виражається абортами, народженням нежиттєздатних плодів. При цій формі відзначаються затримка посліду, запалення матки, мастит.

Безсимптомна форма зазвичай собою являє вірусоносійство.

Атипова форма вважається найрідкіснішою. Для неї характерна лихоманка, пневмонія, гастроентерит.

Хронічна і підгостра форми характерні дуже часто для свиней. Хронічна форма клінічно дуже часто ніяк не вимальовується, але можливі загострення в разі напружень, падіння імунітету. Супроводжується це схудненням, зниженням апетиту, анемією, порушення координацією, можливі висипання на шкірі, аборти у вагітних свиноматок.

Діагноз

Для постановки діагнозу потрібно провести комплексні дослідження (серологічного дослідження і бактеріологічного дослідження матеріалів), провести збір епізоотологічних і клінічних даних.

Диференційний діагноз. Необхідно вміти відрізняти лістеріоз від подібних хвороб як:

 • злоякісна катаральна поспіх;
 • ценуроз;
 • бруцельоз;
 • хвороба Ауєскі;
 • вібріоз;
 • трихомоноз;
 • сальмонельоз;
 • скріпивши;
 • сказ;
 • кормові отруєння.

Лікування

Нестандартного методу лікування хвороби не існує. При виникненні клінічної картини виявляється симптоматичне лікування, на початковому етапі дуже добре використовується антибіотикотерапія.

Заходи боротьби і профілактика

Прекрасними методами попередження вважається якісний контроль кормів, вести облік абортів і мертвонародженого приплоду, боротьба з гризунами, актуальна обробка приміщень. Якщо в побуті було зареєстровано захворювання, то воно визнається неблагополучним, тварини з симптомами на лістеріоз відправляються на забій, підозрілі на зараження ізолюють і проводять курс лікування, інші прищеплюються, приміщення дезінфікуються. При підтвердженні патологоанатомічного діагнозу м’ясо вбитих тварин утилізують

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:
close