Високочутливі люди: хто це і як їх розпізнати

Високочутливість, до якої схильні 20% населення планети, вчені вважають еволюційною рисою. Для людей, які нею володіють, важлива чуйність і підтримка. Психологи Елейн Арон, Ілсе Санд і Тед Зеффу розповіли, хто такі високочутливі люди і як їм підвищити якість життя.

Хто такі високочутливі люди?

Високочутлива людина (ВЧЛ) — людина, яка має підвищену чутливість центральної нервової системи до фізичних, емоційних або соціальних подразників. Наприклад, такі люди гостро реагують на біль і жорстокі фільми. Яскраве світло, різкі запахи та життєві зміни викликають у них дискомфорт.

Що таке надчутливість та її особливості

Поняття «високочутлива людина» було вперше введене психологами Елейн Арон і Артуром Ароном у середині 1990-х. Концепція високої чутливості набрала обертів відтоді, як Арони написали про неї. Дедалі частіше люди стали визначати таку якість у себе. Одна з перших книг на тему «Надчутлива натура. Як досягти успіху в божевільному світі» належить Елейн Арон. У ній зазначено, що у світі налічується всього близько 15-20% високочутливих людей.

Ось характерні особливості таких людей:

 • віддаються рефлексії;
 • сильно переживають за інших людей;
 • турбуються про майбутнє і світ;
 • важко приймають рішення;
 • гостро сприймають критику;
 • погано переносять гучну або метушливу обстановку.

Виходячи з цього, можна подумати, що висока чутливість — це недолік. Це не так, тому що надчутливість — дар.

Що таке надчутливість? Це сенсорна чутливість до обробки інформації або скорочено SPS (Sensory Processing Sensitivity). Зої Кесслер стверджує, що гіперчутливість передбачає високу чутливість до фізичних (звук, зітхання або дотик) та/або емоційних подразників. Крім того, високочутливі люди схильні перевантажуватися великою кількістю інформації та демонструвати підвищену емоційну чутливість.

Як розпізнати високочутливих людей

У високочутливих людей чутлива нервова система, тому вони поглинають і обробляють більше інформації, глибоко обмірковуючи її. Цю рису помилково приймають за інтроверсію та емоційність. Офіційного діагнозу «високочутлива людина» не існує, але є низка загальних ознак, які, на думку доктора філософії Елізабет Скотт, відрізняють цих людей від усіх інших.

Як зрозуміти, що людина високочутлива? Високочутливі люди:

 • Уникають ситуацій, у яких почуваються розбитими. На них сильно впливають моменти, де є напруженість або конфлікти. Це призводить до того, що вони уникають речей, які змушують їх почуватися некомфортно.
 • Відчувають сильні емоції від навколишньої краси. Високочутливих людей глибоко зворушує краса навколишнього світу. Вони можуть плакати, коли бачать милих котиків або дивляться зворушливе кіно.
 • Встановлюють близькі стосунки з іншими людьми. Такі люди надмірно піклуються про свою сім’ю, близьких і друзів.
 • Мають здатність співпереживати. Емпатія — це інструмент, який сприяє глибокому емоційному життю. Тому такі люди без зусиль можуть прожити емоції та ситуації, про які почули.
 • Вдячні за життя, яке є. Високочутливі люди дуже цінують світанки та заходи сонця, красиві мелодії, смачну їжу, цікаві книжки та все те, що звичайна людина сприймає як даність. Вони вдячні за кожен день, бо знають, що це швидкоплинно і швидкоплинно.

Редакторка журналу HuffPost Ліндсі Холмс зазначає, що надчутливі люди бачать усе не так, як усі інші. Вони креативні, проникливі та вміють привернути до себе увагу.

Які професії підходять високочутливим людям? Найбільш підходящі, на думку автора видання Highly Sensitive Refuge Андре Соло, для них такі спеціалізації: лікар, медсестра, психотерапевт, художник, письменник, копірайтер, дизайнер, маркетолог, менеджер з управління, IT-програміст і супутні професії. Такі люди успішні бізнесмени малих підприємств, наприклад булочних або кав’ярень.

Як високочутливим людям підвищити якість життя

Бути високочутливою людиною — це означає глибоко відчувати речі, незалежно від того, позитивні вони чи негативні. Останні піднімають рівень стресу, знижують здатність справлятися з обставинами, погіршують стосунки з оточенням. Тож у разі виявлення високої чутливості слід скласти план, щоб справлятися з почуттями/емоціями в побутових і важких ситуаціях.

Рекомендації для високочутливих людей

Високочутливі люди, які виросли в сприятливому середовищі, з дитинства вчаться бачити у своїй особливості певну перевагу. Ті, хто недоотримав ласку й любов у дитинстві, можуть навчитися підтримувати себе й керувати своїм життям у дорослому віці, щоб перетворити надчутливість на силу особистості.

Психотерапевтка Ілсе Санд та авторка відомої книжки «Близько до серця: Як жити, якщо ви надто чутлива людина» радить так справлятися з надчутливістю:

 1. Даруйте радість тілу. Дозвольте собі масаж, ванну з ароматичними солями або похід до косметолога. Займіться танцями, стретчингом або будь-яким іншим спортом, щоб зміщувати фокус уваги. Якщо «подружитеся» зі своїм тілом, то уникнете гормональних порушень і психосоматичних захворювань.
 2. Балуйте органи чуття. Купіть собі букет улюблених квітів, потіште погляд красивими речами, поласуйте смачною стравою або послухайте музику.
 3. Спілкуйтеся з приємними людьми. Створіть комфортне оточення. Сформуйте окремий простір для дружби та самовираження.
 4. Уникайте перезбудження. Щоб відновитися від надлишку зорової інформації, можна скористатися пов’язкою на очі або виконати вправу — погляд в одну точку 1-2 хвилини. Навушники або беруші дадуть змогу відпочити від звукової інформації.
 5. Усвідомте свою надчутливість. СЧЛ володіють такими якостями й особливостями, яких позбутися неможливо, наприклад, потреба відпочивати частіше, ніж того вимагають інші. Що скоріше такі люди усвідомлять потребу у своєчасному відпочинку, то більше енергії та сил зекономлять.

Важливо навчитися висловлювати свої враження та емоції так, щоб уникнути їх накопичення і, як наслідок, збудливості. Головна рекомендація від Ілсе Санда — завести щоденник або блог для креативного самовираження.

Як спілкуватися з СЧЛ людьми

Як поводитися з високочутливими людьми? Встановіть здорові межі у спілкуванні та дозволяйте надчутливій людині усамітнюватися тоді, коли їй це потрібно. Дозволяйте і допомагайте за потреби творчо самовиражатися. Слідкуйте за тим, щоб було менше стресу та конфліктних ситуацій. Прийміть цю особливість людини, щоб вона не почувалася знехтуваною або хворою.

Доктор психології Тед Зефф у книзі «Надчутливі люди. Від труднощів до переваг» рекомендує робити перерви та влаштовувати міні-ретрити 2 рази на тиждень, бо відчувати душевний спокій для СЧЛ — це необхідність. Окрім цього:

 1. Забезпечте їм простір для роботи на самоті, але дайте зрозуміти, що доступні, коли знадобиться підтримка.
 2. Дозвольте їм реалізовувати креатив.
 3. Виключіть раптові зміни планів. У такій ситуації заздалегідь повідомляйте, щоб надчутлива людина могла відновити самовладання.

Висока чутливість — це генетична, успадкована риса, яку неправильно розуміють і плутають із сором’язливістю або занепокоєнням. Такі люди глибше опрацьовують інформацію, відчувають більшу емпатію і краще, ніж інші, відчувають оточення.

Високочутливі люди — це творчі та сумлінні особистості. Якщо прийняти їх і надати їм простір і час для творчості, вони стануть надійним другом, чоловіком, дружиною, партнером.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:
close