Стародавні міста Казахстану: найстаріші поселення

Які найдавніші міста Казахстану? Серед найдавніших міст — Тараз, Туркестан, Шимкент, які існують донині.

Літочислення стародавнього міста Тараз у Південному Казахстані ведуть від VI-V століттях до н. е. за виявленим городищем цього періоду. У I столітті до н. е. до влади в поселенні прийшов правитель із хуннської династії Чжичжи. Він заснував фортецю Тараз.

Через Тараз (тоді Толос) проходив маршрут Великого шовкового шляху, завдяки чому місто стало великим центром торгівлі, ремесел і культури. Найбільшого розквіту досягло в XI-XII століттях як столиця тюркської царської династії Караханідів.

1220 року Тараз зруйнували монголи і перейменували на Яни. У 1465-1718 роки це важливе місто Казахського ханства. 1723 року Таласську долину завоювали джунгари, зруйнувавши Тараз. 1856 року Тараз перейменували на Ауліє-Ата на честь представника караханідської династії. У 1864 році фортецю Ауліє-Ата захопила Російська імперія.

Зараз Тараз — одне з найбільших міст Казахстану. З археологічних пам’яток збереглося зороастрійське кладовище (VI-XI століття), мавзолей Карахана (XI століття), мавзолей Тектурмас (XIV-XV століття).

Туркестан

На якій річці будувалися стародавні міста Казахстану? Багато стародавніх міст Казахстану з’явилися в долині річки Сирдар’я. Серед найбільш великих і значущих — Туркестан, Отрар.

На основі археологічних досліджень городища Культобе на території сучасного міста Туркестан археолог Ерболат Смагулов відніс дату появи селища до перших століть до нашої ери. У письмових джерелах згадується про місто Шавгар, яке існувало на цьому місці до XII століття.

Ще одне поселення на території Туркестану — Ясси, яке в XII-XIV століттях було містом-фортецею. Тут жив і похований поет і філософ Ходжа Ахмед Ясаві. 1396 року Тамерлан почав будувати знамениту мечеть-мавзолей Ходжі Ахмеда Ясаві.

Безпосередньо про Туркестан згадують у середині XVI століття, коли місто входило до Казахського ханства. У місті був монетний двір, де карбували мідні монети. Географ, історик і краєзнавець Петро Ричков у творі «Топографія Оренбурзької губернії» описує Туркестан як місто з кривими і тісними вуличками, з тисячею будинків і трьома мечетями. З оборонних споруд — глиняна стіна і рів із водою навколо.

1864 року Туркестан захопила Російська імперія. У наш час це духовна столиця Казахстану та обласний центр Туркестанської області.

Шимкент

Шимкент — одне з найдавніших міст Казахстану. Артефакти свідчать про перше поселення на території міста на рубежі III-II століть до н. е. Знайдено керамічні посудини бронзової епохи (II тис. до н. е.), Андронівської культури, скіфо-сакський бронзовий кинджал (I тис. до н. е.). Святкування 2200-річного ювілею Шимкента увійшло до списку календарних дат ЮНЕСКО 2020 року.

Під час загарбницьких воєн місто переходило від одних завойовників до інших. На початку XIII століття воно стало частиною володінь Чингісхана. На початку XVI століття увійшло до складу Казахського ханства. Через Шимкент проходив торговий караванний шлях із Китаю, Індії, середньоазіатських країн, що сприяло розвитку міста. Торгували шовком, бавовною, вовною, прянощами.

У 1810-1864 роках Шимкент був табором-фортецею під владою кокандців. 1864 року російський полковник Черняєв захопив неприступний Шимкент. Війська пробралися до фортеці по водопроводу.

Сучасний Шимкент — місто-мільйонник і найбільше за площею в країні (1170 км²).

Отрар

Які міста були в Середньовіччі? До середньовічних міст Казахстану відносять Отрар, Сузак, Туркестан.

Перша згадка про Отрар у письмових джерелах датована початком IX столітті н.е., пише археолог, доктор історичних наук Карл Байпаков у книжці «Древні міста Казахстану». До навали монголів Отрар був одним із найбільших міст у Середній Азії. Через нього проходив Великий шовковий шлях, що забезпечувало місту стрімкий розвиток.

Крім торгівлі, жителі займалися землеробством, садівництвом, баштанництвом. У місті був базар, кузня, лазня, мечеті, крамниці та бібліотека, яку заснував філософ і поет, учитель Авіценни Мухаммед аль-Фарабі. Стародавні хроніки стверджують, що наприкінці XII століття Отрарська бібліотека була найбільшою у світі після Олександрійської, зазначає журнал «Вокруг света» у статті «Кургани Отрара».

Після страти в Отрарі послів Чингісхана монгольські війська тримали місто в облозі 6 місяців. У місто монголів впустив зрадник. Отрар було спалено, а більшу частину населення знищено. Каїр-хана, який бився до останнього, стратили. Зрадника міста спіткала та сама доля.

У XV столітті Отрар відбудували. У 1465-1718 роках він входив до Казахського ханства, у період 1723-1727 років був розгромлений джунгарами. На початку XIX століття жителі покинули Отрар. Все, що від нього залишилося, — городище в Отирарському районі Туркестанської області.

Сузак

У результаті археологічних розкопок було встановлено, що Сузак був заселений з VI ст. Поселення виникло на одному з маршрутів Великого шовкового шляху. З ремесел у місті особливо шанованим було гончарство. Люди жили в просторих будинках, що мали дві кімнати та веранду. В одній із кімнат було вогнище і тандири. Ширина стіни біля основи — 2,5 м, вгору звужується до 2 м.

Це перша столиця Казахського ханства з 1465 по 1469 рік і з 1511 по 1521 рік. Існує легенда, що засновники Казахської держави Керей-хан і Жанібек-хан поховані в Сузаку. Археологам ще належить пошукова робота. У 1723-1727 роках місто, так само як Отрар, було зруйноване джунгарами.

Сузак сьогодні — невелике село з багатою архітектурною спадщиною. Тут п’ять мавзолеїв і мечеть Шахі-Ахмет-Ішана. Більша частина споруд XIX століття.

Стародавня міська культура Казахстану ще недостатньо вивчена. Кочовий спосіб життя поєднувався з міськими торговельними і культурними центрами, в яких розвивалося землеробство, садівництво, ремесла. Стародавні міста становлять величезну культурну спадщину Казахстану.

Позначки:
close