Пам’ятки Павлодара: що подивитися в місті

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Павлодар — обласний центр, велике промислове місто. Виникло воно на місці форпосту петровських часів. Поселення стало містом 1861 року за Олександра II, який назвав його на честь сина. У Павлодарі зосереджені пам’ятки різних культур і епох, унікальні природні пам’ятки.

Які пам’ятки є в Павлодарі? Про історію та культуру міста розкажуть історико-краєзнавчий і художній музеї міста, обласний драмтеатр. Городяни та гості Павлодара приходять до Обеліска Слави та комплексу, присвяченому жертвам голодомору, відвідують мечеть імені Машхур Жусупа, Благовіщенський собор, католицьку церкву. Гордість міста — набережна Іртиша.

Обласний історико-краєзнавчий музей ім. Г. Н. Потаніна. Г. М. Потаніна

Чим популярний Павлодар? У місті розташований популярний у країні та відомий за кордоном обласний драмтеатр. Павлодар має давню культуру, про яку розкажуть історико-краєзнавчий та художній музеї.

Історико-краєзнавчий музей засновано 1942 року й існує 80 років. У 1959 році йому присвоєно ім’я Григорія Миколайовича Потаніна. Кандидат історичних наук Ернур Рахімов пише, що це був відомий географ, етнограф, дослідник Казахстану, Центральної Азії та Сибіру. У народі його називали Громадянин Сибіру.

Музей розташований у будівлі — пам’ятці архітектури XIX століття. У його 10 залах зібрано 105 тис. експонатів. Професор, доктор філософії Олена Лічман особливо підкреслює, що цей музей — великий науковий центр, який організовує археологічні та етнографічні експедиції.

Павлодарський обласний художній музей

Музей став другою в країні установою такого профілю після столичної галереї. Виріс він із художнього відділу історико-краєзнавчого музею, його відкрили 1965 року, 1979 року він розташувався в новій будівлі. Колекцію збільшили експонати з алматинської галереї, роботи ленінградських і московських художників, які проводили тут свої виставки.

Художній музей, як пише Олена Лічман, зібрав унікальну колекцію живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва — загалом понад 5,5 тис. експонатів.

Обласний драматичний театр ім. О. П. Чехова

Театр створено 1945 року. За роки творчого життя тут поставлено понад 600 п’єс, зіграно понад 50 тис. вистав, які відвідали 15 млн глядачів.

Театр популярний у Казахстані та за його межами. У 2005 році він став єдиним у країні лауреатом Міжнародного театрального фонду. У 2013 — лауреатом Міжнародного театрального фестивалю.

Міська набережна річки Іртиш

Що подивитися в Павлодарі? Туристів приваблює незвичайна набережна, Обеліск Слави, пам’ятник жертвам голодомору.

Набережну річки Іртиш було облаштовано 2000 року, вона стала улюбленим місцем відпочинку городян і гостей міста. Вона становить єдиний архітектурний ансамбль із центральною площею міста.

Набережну створено за принципом тераси, проектувальники врахували місцевий рельєф. Верхня тераса — міський сквер, нижня — річковий пляж. Головною віссю стала центральна алея зі сходовими маршами, фонтанами та видовим майданчиком.

Обеліск Слави

Пам’ятник на площі Перемоги було відкрито 9 травня 1975 року, присвячений павлодарцям, загиблим у роки війни. З цієї площі городяни йшли на фронт, слухали військові зведення. Обеліск Слави — це три загострені стели заввишки 24 м. Біля їхнього підніжжя — бронзовий вінок і п’ятикутна зірка, у центрі якої горить Вічний вогонь.

Пам’ятник жертвам голодомору

У Павлодарі та області в 1932-1933 роках загинули від голоду близько 300 тис. осіб. Спочивають вони в 42 місцях масових поховань. Одне з них на околиці мусульманського кладовища в обласному центрі. На цьому місці встановлено пам’ятник жертвам голодомору. Меморіал відкрили в День пам’яті жертв політичних репресій 31 травня 2012 року.

Трагічна композиція представляє тіло жінки, що померла від голоду, і виснаженого маленького хлопчика, що залишився самотнім.

Мечеть імені Машхур Жусупа

У Павлодарі проживають представники різних релігій. У них є свої культові установи. Центральна мусульманська мечеть побудована на початку 2000-х і названа на честь вченого-сходознавця, письменника і провидця Машхур Жусупа Копєєва.

Мечеть стоїть у міському парку, розташована на 6 га. Площа приміщень перевищує 7 тис. м², на них можуть перебувати 1,5 тис. осіб. За формою мечеть — восьмикутна зірка розміром 48х48 м. Купол небесного кольору побудований у формі шанирака, височіє на 54 м, мінарети — на 63 м. У мечеті крім залів для молитов є зал одружень, медресе.

Благовіщенський кафедральний собор

Православний собор відкрито в жовтні 1999 року, подію приурочили до Дня Республіки. Відкритий на рубежі століть, він символізував завершення епохи безвір’я.

Арки та склепіння собору складені з червоної цегли. Споруда завершується сімома позолоченими куполами, ще три розташовані на дзвіниці. Дзвони для собору були відлиті на одному з московських заводів, вага найбільшого перевищує тонну.

Церква св. Терези і Немовляти Ісуса

У роки сталінських репресій і у війну в Павлодар було переселено багато католиків. В основному це були німці з Поволжя. У них була своя церковна громада, яка довго існувала потай і була зареєстрована тільки в 1970-ті роки.

Римо-католицьку церкву зводили в Павлодарі в 1997-2000 роках. Допомагали коштами на її будівництво церковні організації Німеччини, збирали пожертви самі парафіяни.

У Павлодарі ще багато цікавих місць, і навіть околиці міста приваблюють туристів. У Павлодарській області створено Баянаульський природний парк, який внесено до переліку особливо охоронюваних територій республіканського значення.

Павлодар — історичне місто з різноплановими пам’ятками. Вони приваблюють як жителів країни, так і іноземців. Місто стає одним із перспективних туристичних напрямків у Казахстані.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Абруццо: що подивитися і що спробувати

Католицьке Різдво: коли святкують, традиції, відмінності від православного

Книги для підлітків: топ-10 захопливих творів

Позначки:
close