Найбільший ведмідь у світі

Білий ведмідь — найбільший серед нині живих представників сімейства ведмежих. Тварина — другий за розмірами хижак у світі. Хутро ведмедя насправді не білого кольору, а сам грізний хижак потребує захисту.

Білий ведмідь — найбільший ведмідь у світі

Довжина самців білого ведмедя може сягати 3 м, а вага — до 1 тонни. Самки дещо дрібніші за самців, їхні розміри — не більше 2,5 м. Свою назву найбільший у світі ведмедик отримав за характерний колір хутра. Однак волоски насправді прозорі, а шкіра у ведмедя чорного кольору.

Білий ведмідь: ареал проживання та спосіб життя

З еволюційного погляду, білий ведмідь — наймолодший вид ведмежих. В окремий вид він виділився, за словами біолога-еволюціоніста, доктора Шарлотти Ліндквіст, близько 100 тис. років тому.

Ареал проживання визначається поширенням арктичних льодів і змінюється щороку. Білий ведмідь всеїдний. Основу раціону становить м’ясо і жир таких тварин, як:

 • нерпи;
 • різні види тюленів;
 • моржі.

Для полювання на ці поживні види хижак проводить значну частину свого життя на морських льодах. Тому його наукова назва Ursus Maritimus дослівно перекладається як ‘морський ведмідь’.

На Північному полюсі ведмідь — рідкісний гість через бідну фауну. Північніше 88° пн. ш. ведмедики, як правило, не заходять.

Полярні ведмеді пристосовані до суворого клімату й особливостей полювання. Густе хутро і товстий жировий прошарок не дають замерзнути звірові за мінусової температури і в крижаній воді. Розвинені чуття допомагають відчути і вистежити здобич на відстані до 1 км, а потужні лапи дають змогу розвивати велику швидкість як на суші, так і у воді.

Білі ведмеді досить розумні хижаки і володіють неабиякими тактичними здібностями. Вони можуть підплисти знизу, щоб перевернути крижину, на якій розташувалася здобич. Відомі випадки віроломної крадіжки ведмедями продовольства зі складів арктичних експедицій.

У літню пору, поки море не взялося льодом, ведмеді мешкають на суші. Звірі харчуються рослинами, водоростями, яйцями і дрібними звірятами. Поблизу поселень людини білі ведмеді не гребують харчовими відходами.

Самці активні протягом року або залягають у нетривалу сплячку. Вагітні самки можуть перебувати в сплячці 50-80 днів. Самки народжують одного-двох ведмежат раз на кілька років.

До трьох місяців безпорадні ведмежата перебувають із матір’ю в барлозі. Після досягнення 3-місячного віку ведмежата з ведмедицею залишають притулок. Ведмедиця супроводжує дитинчат, доки їм не виповниться 1,5-2,5 року.

Охорона виду білого ведмедя

За даними World Wildlife Fund, зараз у світі налічується до 31 тис. особин, проте їхня популяція може скоротитися на третину до 2050 року. Згідно з класифікацією Міжнародного союзу охорони природи, білий ведмідь віднесений до вразливих видів.

Основні загрози, з якими стикається вид:

 • зменшення площі проживання через глобальне потепління;
 • браконьєрство;
 • забруднення арктичного регіону.

Важлива організація з охорони білих ведмедів — «Ведмежий патруль». Її основне завдання полягає в запобіганні конфліктам «людина — ведмідь» в Арктиці.

Через зміни клімату ведмедики змушені все частіше сусідити з людиною. Зустрічі людини і білого ведмедя часто закінчуються плачевно для однієї зі сторін. Запобігти їм допомагають регулярні патрулі та просвітницька робота.

Білі ведмеді занесені до Червоної книги й охороняються законами всіх арктичних держав. Полювання на білих ведмедів заборонене або суворо регламентоване. Право полювати мають тільки корінні північні народи.

Цікаві факти

Білі ведмеді відіграють велику символічну роль у культурі людини. Їхні зображення можна знайти на:

 • монетах;
 • торгових марках;
 • спортивних талісманах;
 • гербах північних міст і регіонів;
 • канадських номерних знаках.

Найвпізнаваніше сузір’я Північної півкулі — Велика Ведмедиця. За своїми обрисами (якщо брати всі зірки сузір’я, а не тільки Великий Ківш) нагадує білу ведмедицю, що витягнула вгору шию.

Білі ведмедики часто стають героями мультиплікації. Наприклад, неабиякої популярності набули ведмежата Умка, Елька, Біла Хмаринка або комічний Бернард.

Широку популярність здобувають і справжні ведмежата. Народжений 2006 року в Берлінському зоопарку білий ведмедик був вирощений людиною Т. Дерфлайном. Завдяки широкому висвітленню такої рідкісної події ведмежатко Кнут швидко стало знаменитим. Він навіть став причиною феномена під назвою «кнутманія»: про нього випускали книги, фільми, а завдяки потоку відвідувачів зоопарк розбагатів на п’ять мільйонів євро.

Інші великі ведмеді

Крім білого, до сімейства ведмежих входять і інші великі види. Вони незначно поступаються полярному побратиму за розмірами.

Бурий ведмідь

Досить великий побратим білого ведмедя — бурий ведмедик. У різних країнах бурий ведмідь відомий за підвидом, що мешкає в регіоні:

 • європейський бурий ведмідь живе в Євразії;
 • тяньшанський бурий ведмідь — у Середній Азії;
 • сибірський бурий ведмідь — у Сибіру, Китаї;
 • грізлі оселився в Північній Америці;
 • кадьяк — на однойменному острові біля узбережжя Аляски.

Бурий ведмідь підвиду кадьяк може досягати 2,8 метра завдовжки, а вага найважчого кадьяка склала майже 800 кг.

Усі підвиди бурого ведмедя мають усереднений портрет:

 • темний відтінок хутра;
 • потужне тіло і п’ятипалі лапи;
 • невеликі вуха й очі;
 • маленький хвіст.

Звірі як ареал проживання віддають перевагу лісовим масивам. Європейські ведмедики — гірські ліси. Бурі ведмеді всеїдні. Основу їхнього раціону становить рослинна їжа:

Важливі складові раціону бурих ведмедів — комахи, личинки, дрібні тварини та риба. Також ведмеді люблять мед, а їхній організм стійкий до бджолиних укусів.

Бурі ведмеді практично не мають природних ворогів у дикій природі. Створити конкуренцію їм можуть тільки тигри в окремих регіонах Азії. Часто, користуючись своїми значними розмірами, бурі ведмеді відбирають здобич у інших хижаків.

Цей вид має яскраво виражену сезонну активність. До зими ведмедик наганяє жир, риє барліг. Сплячка може тривати до шести місяців.

Бурий ведмідь не менш важливий геральдичний символ, ніж білий. Ведмедика можна знайти на гербах таких великих міст:

 • Берлін (Німеччина);
 • Мадрид (Іспанія);
 • Брюгге (Бельгія);
 • Ярославль і Великий Новгород (РФ).

Велика панда

Ще один великий ведмідь — велика панда. Довжина дорослих самців може досягати 1,8 м, а вага — 160 кг. Самки менші за самців на 10%.

Ареал проживання знаходиться на території сучасного Китаю. Панди справжні альпіністи — вони можуть добиратися до висоти 4000 м над рівнем моря. Крім того, панди люблять сидіти на верхівках дерев.

У виду великої панди виділяють два підвиди:

 • класична чорно-біла панда;
 • більш рідкісна біло-коричнева панда.

Багато панд живе в зоопарках у Китаї. До кожного дитинчати панди прикріплена няня. У китайських зоопарках до малюків панд іноді ставляться, як до людських дітей. Їх катають на гойдалках, дерев’яних конячках та іграшкових автомобілях, саджають на стільці.

Тіло панд має хутро білого кольору, у них чорні кола навколо очей, чорні вуха і чорні лапи. На відміну від побратимів родини ведмежих, у панд є досить великий хвіст, а лапа шестипала.

В основі раціону тварин — усі види бамбука. Дорослій особині необхідно до 30 кг бамбука на день, тому панда може витрачати на їжу 12 годин на добу.

Завдяки будові лапи панди легко справляються з пагонами бамбука, а їхня травна система захищена від дрібних бамбукових трісок. У дикій природі панди можуть поласувати яйцями та рибою.

Великі панди — важливий елемент китайської дипломатії. Китайські імператори і генсеки використовували панд як подарунки іноземним державам для налагодження міжнародних відносин. Зараз практикується оренда панд за $1 млн на рік.

Панди охороняються міжнародними організаціями, оскільки їх віднесено до вразливих видів. Суворо охороняються панди і законами КНР: за вбивство панди передбачена смертна кара. Примітно, що на емблемі Всесвітнього фонду дикої природи зображена саме велика панда.

Ведмеді — важливі тварини для культури людей. Плюшеві ведмедики та малюнки в енциклопедіях супроводжують нас із дитинства. Однак навіть найбільший серед таких грізних хижаків — білий ведмідь — потребує нашого захисту.

Позначки:
close