Найбільша комаха на планеті

Яка найбільша комаха на нашій планеті? У давнину світ населяли гігантські бабки, а динозаврам набридали блохи до 2 см завдовжки. Зараз такої екзотики вже не залишилося, але існують великі комахи, які за розмірами перевершують мишу або горобця.

Найбільша комаха у світі: цікаві факти

Як було обрано найбільших комах? Вчені під час вивчення звертають увагу на такі параметри, як довжина і вага. Тому виникли суперечки про те, як визначити лідера за цим показником.

На сьогодні найбільша комаха — це гігантська вета (Deinacrida heteracantha), окремі екземпляри якої стали справжніми рекордсменами за вагою.

Про цей незвичайний вид відомо таке:

  1. Найбільша особина мала довжину тулуба 20 см і вагу — близько 70 г.
  2. Зовні вета схожа на цвіркуна.
  3. Вона не отруйна і для людини не небезпечна.
  4. Харчується вета рослинами і здатна спокійно гризти цілу моркву завдяки своїм значним щелепам.

Мешкає таке диво в Новій Зеландії. Ба більше, до 2011 року вид вважався вимерлим, а зараз перебуває під загрозою зникнення.

Раніше такі великі комахи були звичайними мешканцями цих місць. Але разом із людиною на острови потрапили ссавці-шкідники, що й призвело до різкого скорочення чисельності популяції.

Назва роду Deinacrida з грецької мови перекладається як ‘жахливий коник’. Всього вченим вдалося виявити 11 видів цього роду. Інші родичі гігантської вети не настільки великі і досягають близько 10 см у довжину при вазі до 35 г.

Незважаючи на свої значні розміри, вета далеко не найстрашніша комаха. Безумовно, вона може налякати недосвідченого мандрівника, але шкоди не заподіє. До того ж знайти її не так-то просто. У сучасній Новій Зеландії місця проживання виду такі:

  1. Нові популяції створили в місцях, де ссавці не зможуть загрожувати комахам: види Deinacrida heteracantha і Deinacrida fallai заселили прибережні острови.
  2. Близький вид Deinacrida mahoenui мешкає на Північному острові.
  3. Вид Deinacrida rugosa зустрічається тільки в заповідниках, вільних від ссавців.
  4. Вид Deinacrida parva можна зустріти поруч на Південному острові.
  5. Деякі види вети схильні до альпінізму і поширені виключно на висотах Південного острова від 1200 м над рівнем моря.

На цих комах варто подивитися хоча б один раз, щоб переконатися в тому, на які дива здатна природа.

Найбільші комахи планети: добірка

На нашій планеті мешкають десятки і сотні тисяч комах, але ми звикли вважати їх маленькими і непримітними. Багато хто навіть не здогадується про те, які величезні комахи живуть поруч із нами.

Тарган-носоріг (Macropanesthia rhinoceros)

Також вид відомий як тарган, що риє. Зустрічається в Австралії. Самки цього виду більші, ніж самці. У довжину досягають 8 см, вага найбільших особин доходить до 45 г.

Незважаючи на назву, роги в комахи відсутні, але цей тарган дуже спритний і постійно перебуває в пошуках їжі. Їжею для нього слугує листя, фрукти та ягоди. Для життя будує земляні норки з безліччю ходів.

Гігантська сколопендра (Scolopendra gigantea)

Комаха зустрічається в джунглях Південної Америки, вона отруйна і дуже агресивна. Основу раціону складають дрібні ящірки, змії, жаби і навіть птахи. У довжину може досягати 30 см.

Завдяки сильним лапкам сколопендра легко стрибає на великі відстані і навіть вміє пірнати. Отрута цих комах становить небезпеку для людей. Укуси не смертельні, але призводять до сильних болів і лихоманки.

Мегапалочник Чаня (Phobaeticus chani)

Цей вид увійшов до Книги рекордів Гіннесса завдяки видатній довжині. Великі екземпляри виростають до 36 см, а з витягнутими кінцівками виходить на 20 см більше. Але через маленьку вагу комаха не вважається найбільшою на планеті і поступилася першістю вете.

Вид дуже рідкісний і зустрічається лише на острові Калімантан. До того ж у дикій природі побачити паличників непросто. Вони майстерно маскуються під гілки дерев. Так комахи захищаються і від ворогів, і від учених.

Листотіл (Phylliidae)

Листотіл, або листовидка, не випадково отримав таку назву. Зовні комахи схожі на листя дерев, а коли маскуються, то довго залишаються повністю нерухомими. У довжину досягають 13 см.

Самки цього виду не літають, а самці завдяки невеликим крильцям здатні перелітати з гілки на гілку. Живуть у тропічних зонах Азії та Австралії

Яструб Тарантула (Pepsis grossa)

Вид — одна з найбільших ос у світі (досягає в довжину близько 5 см). Укус цієї комахи за больовими відчуттями вважається одним із найболючіших.

Поширений вид у Північній і Південній Америці. Цікавий тим, що харчується великими павуками-птахоїдами, тарантулами. Ця оса — символ штату Нью-Мексико.

Жук-голіаф (Goliathus)

Найбільші жуки у світі, яких назвали голіафами, живуть у центрі, на сході та півдні африканського континенту. Вага найбільших екземплярів від 50 до 100 г. Самки трохи менші, ніж самці.

Самці забарвлені в чорні та білі кольори, а самки вирізняються темно-коричневим забарвленням з білими вкрапленнями. Їжею для цих жуків слугують деревні соки та фрукти.

Гігантська довгонога катидида (Tettigonioidea)

Це найбільші у світі коники. Загалом сімейство налічує понад 6000 видів, усі його представники — це коники і цвіркуни.

Гігантські коники виростають до 15 см у довжину. Їхнє природне середовище існування — ліси Малайзії, де в густому листі вони легко ховаються від хижаків.

Гігантський верблюжий павук (Solifugae)

Якщо вас цікавлять найстрашніші комахи, то зверніть увагу на скорпіона, сонячного павука, або сольпуга. Його можна впізнати за двома мітками і черевною порожниною, розташованою за поєднанням голови і грудної клітини.

Вид віддає перевагу сухому клімату, в їжу вживає дрібних тварин. Виростає до 15 см у довжину і характеризується тим, що дуже швидко пересувається — зі швидкістю 16 км/год.

Дроворуб-титан (Titanus giganteus)

Цей жук може досягати 17 і навіть 20 см у довжину, що робить його одним із найбільших жуків на планеті. Його щелепи здатні розрізати олівець навпіл і прокусити шкіру людини.

Вид поширений у дощових лісах Амазонки. Вдень ховається в укриттях, а вночі стає активним.

Птахокрилка королеви Олександри (Ornithoptera alexandrae)

За розмахом крил вид — найбільший метелик у світі. У самок цей показник сягає 27 см, для самців він менший — до 20 см.

Метелики живуть у Папуа-Новій Гвінеї. Крила самок забарвлені в коричневий колір із білими плямами, а у самців вони блакитно-зелені з чорною смугою по центру.

Багато вчених досі ведуть дискусії про те, яка ж найбільша комаха на нашій планеті. Через існуючу різноманітність відповісти на це питання не так-то просто. Кожен вид по-своєму цікавий і незвичайний. І залишається тільки дивуватися тому, наскільки різною може бути жива природа.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

Позначки:
close