Мудрість про сім’ю: висловлювання про сім’ю та сімейні цінності від відомих психологів і мудреців

Давньогрецький філософ Сократ шукав істину у внутрішньому світі людини. У його дружини Ксантиппи була непроста вдача, але Сократ ставився до неї терпимо і миролюбно, чому дивувалися його друзі.

Що говорив про сім’ю Сократ? Відомий дотепник, він часто жартував із цього приводу: «Найкращий шлюб — коли жінка сліпа, а чоловік глухий», «Шлюб, якщо вже говорити правду, зло, але зло необхідне». Так, його приклад сім’ї був не найкращим, проте коли його засудили, саме Ксантиппа з дитиною на руках провідувала його у в’язниці. У своїх висловлюваннях Сократ розглядав шлюб з різних сторін.

Одружуйся незважаючи ні на що. Якщо попадеться хороша дружина — станеш винятком, якщо погана — філософом.

Сварлива дружина для мене — те саме, що норовисті коні для наїзників: як вони, здолавши норовистих, легко впораються з рештою, так і я на Ксантіппі вчуся поводженню з іншими людьми.

Сократ у всьому знаходив позитив і навіть до сварливої дружини звик «як до безперервного шуму колеса».

Міркування Мішеля де Монтеня про шлюб

Французький письменник і філософ Мішель де Монтень (1533-1592) сповідував платонівське пізнання самого себе і прагнення до щастя, слідуючи заповітам Епікура. У книзі «Досліди» філософ заперечував насильство над собою з почуття обов’язку і моральності.

Які мудрі слова про сім‘ю сказав Мішель де Монтень? Він наголошував на важливості шлюбу для людини і природності життя в оточенні сім’ї.

Одружуватися, нічим не пов’язуючи себе, — зрада.

Мені невідомі шлюби, які розпадалися б із більшою легкістю або були б пов’язані з більшими труднощами, ніж ті, що були укладені через захоплення красою або через закоханість.

Те, що ми бачимо так мало вдалих шлюбів, якраз свідчить про цінність і важливість шлюбу.

Взяти місто приступом, вислати посольство, царювати над народом — усе це блискучі діяння. Сміятися, любити і лагідно поводитися зі своєю сім’єю, не суперечити самому собі — це щось рідкісніше, складніше і менш помітне для оточуючих.

Монтень не виставляє якісь ідеали як зразок. У кожного може бути своє бачення сімейного щастя. Головне не суперечити самому собі.

Іммануїл Кант про шлюб і сімейні цінності

Німецький філософ Кант (1724-1804) вважав, що шлюб і сім’я — природне право. Вступ до шлюбу — усвідомлений добровільний вчинок і чоловіка, і жінки. Однак йому притаманна подвійна мораль: що дозволено чоловікові за правом сили, заборонено жінці.

Що думав про сімейні цінності Кант? Шлюб у філософії Канта — це «з’єднання двох осіб різної статі заради довічного володіння статевими властивостями одна одної», писав він у праці «Метафізика моралі». Йому належать й інші висловлювання на цю тему.

Не поводься з іншими як із засобом для досягнення своїх цілей.

У шлюбному житті поєднана пара повинна утворити єдину моральну особистість.

Кант багато писав про виховання дітей у сім’ї як про те, що зумовлює все подальше життя людини.

Діти повинні виховуватися не для теперішнього, а для майбутнього, можливо, кращого стану роду людського.

Якщо карати дитину за погане і нагороджувати за добре, то вона робитиме добро заради вигоди.

Погляди Іммануїла Канта на сім’ю і шлюб багато в чому змусили суспільство переосмислити феодально-релігійні догми. Шлюби не відбуваються на небесах. Це правовий договір, для укладення якого люди обирають собі пару.

Висловлювання Дейла Карнегі про щастя в сім’ї

Американський педагог, психолог і письменник Дейл Карнегі (1888-1955) розробив власну концепцію успішного спілкування без конфліктів, впевненості в собі та щасливого життя.

Що говорив про сім’ю Дейл Карнегі? Психолог вчить подружжя правильно ставитися і спілкуватися одне з одним, як і друзів чи знайомих. Але в сім’ї це ще більш значуще.

Хвалити чи не хвалити жінку до одруження — це справа вашого бажання. Але хвалити її після одруження — це вже необхідність і навіть, якщо хочете, питання особистого благополуччя. Подружній притулок не місце для прямолінійності. Це поле для дипломатії.

Безумовно, ваш чоловік має свої недоліки! Якби він був святим, він би ніколи не одружився з вами.

У цьому світі є тільки один спосіб заслужити любов — перестати вимагати її і почати дарувати любов, не сподіваючись на подяку.

Пересічна людина, яка щаслива у шлюбі, набагато щасливіша за генія, що живе на самоті.

Коли Дейл Карнегі помер, у некролозі одна з вашингтонських газет написала, що він не розв’язував завдання Всесвіту. Однак він навчав людей жити в мирі та злагоді одне з одним. Часом здається, що це найважливіша потреба людства.

Джон Грей про основи шлюбу

Джон Грей — американський сімейний психотерапевт, письменник і викладач. Одна з його гучних книг про взаємини статей — «Чоловіки з Марса, жінки з Венери». Книгу переклали 40 мовами і видали накладом понад 10 млн примірників.

Які мудрі слова про сім’ю сказав Джон Грей? Він не шукає співзвуччя між чоловіком і жінкою. Джон Грей пише про їхні протилежності — про різницю мов, розуміння, сприйняття почуттів і бажань.

Коли жінка просить, але не отримує того, чого хоче, вона робить усе сама. Коли жінка робить усе сама, єдине, чого вона не може, — бути щасливою.

Нічого не завдає більшого болю, ніж коли ми самі перестаємо любити.

Давати, нічого не чекаючи натомість, бути поруч, коли тебе справді потребують — ось справжня любов.

Одна з головних сімейних цінностей, на думку Джона Грея, прагнення до розуміння одне одного. Будьте щирі в прояві почуттів, поважайте бажання партнера, і ваша сім’я стане для вас надійною підтримкою.

Висловлювання знаменитих філософів і психологів — ключ до розуміння проблем і цінностей сім’ї. Цитати допоможуть вам стати мудрішими й усвідомлено діяти в різних ситуаціях.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:
close