Із чого складається юрта всередині, види юрт

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Мудрі степовики придумали практичний і комфортний пересувний будинок — юрту. Ця незамінна супутниця кочівника і сьогодні не тільки музейний зразок матеріальної культури, а й зручне житло. Розберемося, з чого складається юрта всередині і які їхні види існують.

Казахська юрта всередині

Степ — неосяжний простір. Часом здається, що немає йому ні кінця, ні краю. Втомлений мандрівник зможе знайти єдиний надійний притулок у дорозі — затишну юрту, де йому нададуть можливість відпочити, створять безпечні умови, смачно нагодують і розважать піснями.

Що таке юрта, з’ясували вище. Переносне каркасне житло кочівників використовується й досі. Юрті віддають перевагу туристи, рибалки, мисливці та тваринники.

З чого складається юрта казахів усередині? Оздоблення житла відображало уявлення народу про світобудову. Всі предмети інтер’єру наділялися символічним і магічним значеннями. Облаштування переносного будинку говорило про достаток сім’ї, її місце в племені.

Сучасні казахи — власники таких кочівницьких будинків — хочуть зберегти автентичність внутрішнього оздоблення.

Розберемося докладніше, який вигляд має юрта всередині, і складемо уявлення про традиції та звичаї кочівників:

Стіни та підлога

На стінах розміщували ворсисті килими, які захищали приміщення від холоду. Також розвішували тускіїзи — настінні килими, виконані на основі тканини або повсті. Їх прикрашала вишивка шовковими та бавовняними нитками.

Там, де розташовувався тюндюк (круглий отвір у центрі купола, що служить для денного освітлення), прокладали смугу тканини, яку прикрашали національними казахськими орнаментами. Вона має назву баскур. Хто входив до юрти, одразу звертав увагу на цю візерунчасту виткану тасьму.

Підлогу застеляли сирмаками і текеметами (постилочними килимами з повсті).

Інтер’єр

По краях приміщення розташовувалися скрині, на яких викладалися гори подушок і ковдр. Існувало два види подушок:

 • Жержастиқ — жорсткі, які призначалися для відвідувачів незнатного походження.
 • Кұсжастиқ — м’які, набиті пір’ям, які зберігали для почесних гостей.

Праворуч від входу розміщували скриню або розбірну шафу, яка слугувала буфетом. Вона призначалася для зберігання столового та чайного приладдя:

 • самовара;
 • великого блюда для їжі (табақ);
 • різних тазів;
 • посудини з тонким носиком для води (кумган).

Над скринею вішали торсуки, в яких зберігалися життєдайні напої степовиків — кумис і айран.

Ліворуч від входу в приміщення кочівники розміщували на стінах:

 • одяг;
 • сумки;
 • кінну збрую;
 • зброю для полювання.

Крім того, з лівого боку від входу знаходилося місце для ловчих птахів.

Серце юрти в степу — вогнище, розташоване в центрі приміщення. Кочівники розміщували казан на тринозі, розводили під ним вогонь, а потім приступали до приготування їжі. Дим від вогню виходив прямо в отвір тюндюк.

За вогнищем, навпроти входу, було почесне місце в юрті (тор). Воно призначалося для важливих гостей або старійшин сім’ї.

Уздовж стін встановлювали төсекағаш — дерев’яні лежаки-ліжка. Праворуч від вогнища — місце ліжка господарів, а ліворуч — незаміжніх дочок і сестер.

З тиндюка звисали стрічки з пензликами, які називаються шашак бау. Вони символізували зірки і сузір’я, були покликані відігнати злих духів і привернути в оселю добрих.

Казахська юрта: види

Юрта належить до одних з найдавніших винаходів кочівників. Її прототипом були криті вози, намети на колесах, разом з якими долали степи торгові каравани або кочівники в пошуках нових пасовищ.

Є два види юрт:

 • Тюркський. Його використовують казахи, туркмени та киргизи.
 • Монгольський. Його будують практично всі інші кочові народи, наприклад Бурятії та Монголії.

Основна відмінність цих видів юрт криється в купольній жердині, яка називається уук. У юртах, які використовують казахи, уук має вигин, а ось у монгольському житлі такий вигин відсутній.

Вигнутість жердин покрівлі дає можливість кочівникам отримати купольне склепіння і не ставити опорні стовпи. Завдяки цьому всередині вдається звільнити простір.

У монгольській же юрті через відсутність вигину основне навантаження припадає на центр житла, тому потрібне встановлення стовпів. У юртах тюркського типу вага купола, завдяки вигину уука, переноситься на стінки житла, які також мають вигин.

Крім жердин, з яких споруджували купол, і скріплювального кола на його вершині були й інші частини юрти тюркської:

 • ґратчасті складні стінки, для формування яких використовували тасьму із сиром’ятної шкіри;
 • приставні двері у вигляді дерев’яних різьблених ґрат, які зовні зашивали повстю;
 • кошма, яка покривала житло.

Світла юрта, що виділяється в зеленому різнотрав’ї степу, стала одним із головних символів Республіки Казахстан. Бажаючи пізнати спадщину казахів і дізнатися більше про культурні цінності, туристи зупиняються на нічліг в оселях кочівників і відчувають особливе, ні з чим незрівнянне, єднання з природою.

Юрта казахська — це ще й сучасне житло чабанів і геологів. Конструкція юрти робить пересувний будинок універсальним і незамінним. Житло можна без особливих зусиль зібрати і розібрати, його неважко перевозити на верблюдах або конях. У будь-який момент кочівники могли встановити юрту, щоб сховатися від сонця або зігрітися в холодний осінній або зимовий день.

Така конструкція, її модифікації та внутрішнє оздоблення — ознаки високого рівня матеріальної культури казахів, їхнього особливого уявлення про світ і людину.

Багатовікове використання пересувних жител призвело до появи різних типів юрт. Їх класифікують згідно з призначенням.

Розглянемо два головні види переносних каркасних будинків:

 • Житло. Такі юрти переважно складалися з 6-8 ґратчастих секцій. Вони не вирізнялися особливою розкішшю.
 • Святкова або парадна. Ця велика юрта включала в себе понад 10 ґратчастих секцій. Головні особливості юрти — використання в обладнанні житла білосніжної повсті. Деталі конструкції прикрашали різьбленням і тканими повстяними повстяними ширинками з візерунками.

У казахському фольклорі є така загадка:

Один килим ворсистий

А інший лисий,

До них на додачу повсть.

Оп! — вигукнув я

І піднісся в небеса,

Покрутив, походив,

Твердь земну затвердив!

У ній представлені космогонічні уявлення про світ, який ототожнюється з юртою. Тому всі її складові мали магічне значення.

Ми детально розглянули опис юрти — втілення творчого потенціалу, тяги до прекрасного, містичних уявлень казахів про світ. Усе в ній функціональне і призначене для переходів. Це затишне і комфортне житло, в якому завжди раді гостям.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Що означає гикавка: до чого людина гикає

Цілуватися уві сні: до чого сняться поцілунки

Сни з суботи на неділю: які сняться і чого від них очікувати

Позначки:
close