Як правильно облаштувати акваріум для черепах?

Як правильно облаштувати акваріум для черепах? - Ветеринар

Як і будь-яка інша тварина, черепахи потребують зручності проживання. Щоб правильно облаштувати місце проживання черепахи, потрібно дотримуватися деяких правил.

Вимоги до розміру і форми

Є безліч різновидів черепах, як сухопутних, так і водних.

Як правильно облаштувати акваріум для черепах? - Ветеринар

Однією з найпопулярніших вважається червоновуха черепаха. Зазвичай рептилій утримують у спеціальному акваріумі (тераріумі), що має власний мікроклімат. Він являє собою ємність маленької висоти, дуже часто у формі прямокутника. Розмір акваріума для черепахи залежить, перш за все, від величини і чисельності рептилій. Його довжина і ширина мають бути у багато разів (від 3 до 5) більшими за відповідні параметри панцира черепахи. Довжина ємності має бути більшою за власну ширину, а висота стінок невелика — 45-50 см.

Сухопутним видам потрібен достатній простір, тому що вони люблять переміщатися. Тому житло не повинне лімітувати мешканку в русі.

Для сухопутної черепахи акваріум розміром у кілька кв. метрів вважається прекрасним варіантом. Для утримання 1 сухопутної особини, що не перевищує 15 см, знадобиться житло розміром 60х50х50 см. Для однієї великої вихованки або 2 дрібних необхідний акваріум великих розмірів з довжиною від 100 до 120 см, шириною і висотою по 50 см.

Розмір житла для водних рептилій також залежить від їхніх габаритів, а конкретно:

 • маленьким у межах 10 см необхідна ємність приблизно від 40 до 50 л;
 • для 20 сантиметрового вихованця — від 90 до 120 л;
 • для дуже великих або 2 особин — від 120 до 200 л.

Для червоновухої черепахи акваріум обирають також персонально відповідно до її розміру: рептилії завдовжки 10 см знадобиться місткість 40 л, 20 см — від 80 до 100 л, а для утримання 2 улюбленців — акваріум 120-150 л.

Форма акваріума для водних видів має бути тільки горизонтальною, де довжина більша за ширину, оскільки рептилії плавають не вглиб, а по довжині ємності. Для сухопутних черепах тераріум може бути і форми квадрата.

Матеріали виготовлення

Матеріалом для виробництва черепашачих акваріумів служить звичайне (силікатне) та акрилове (органічне) скло. Силікатне скло більш зносостійке: на відміну від акрилового скла, на ньому не з’являються подряпини під час чищення стінок. У нього більш невелика теплопровідність, що дає змогу створити оптимальний мікроклімат. Рептилії часто не бачать скло і вдаряються об стінки.

Щоб уникнути травм вихованця, на скло поміщають акваріумний фон, а прозорою зберігають тільки стінку, що відкривається.

Акрилове скло — це пластик, що добре пропускає світло, має велику опірність до ударів, не містить отруйних речовин. Вага пластикового акваріума практично в 2,5 раза легша за скляний. Як житло для черепахи можна теж пристосувати і пластмасовий нетоксичний харчовий контейнер великих розмірів. Для сухопутних вихованців можна застосовувати тераріум з дерева.

Потрібне обладнання

Незалежно від варіанту черепахи кожен акваріум потрібно згідно з правилами оснащувати. Житло рептилії має якомога краще відповідати природним умовам її життя. Але від варіанту черепахи залежатимуть індивідуальні особливості облаштування її вільного простору. Черепахи не вирізняються охайністю і забруднюють воду харчовими залишками та екскрементами.

Тому в будь-якому акваріумі обов’язково необхідний фільтр (внутрішній і зовнішній) для підтримування чистоти води.

Рекомендується застосовувати фільтр, пропускна здатність води якого становить 2 об’єми акваріума за 1 годину. Крім того, потрібне і таке обладнання, як:

 • звичайна лампа загального призначення (40 Вт);
 • УФ лампа (UVB 5%);
 • обігрівач для води.

Слід залишити місце для годування, поставивши годівницю.

Вона повинна мати низькі стінки, щоб черепасі було комфортно їсти (підійде звичайне невелике блюдце).

Для сухопутних видів слід оснащувати в тераріумі маленький ставок для купання. Важливо також і декоративне оформлення житла: поміщають красиві корчі, камені та укриття, де вихованець зможе усамітнитися і розслабитися.

Якою має бути вода і скільки її наливати?

Для комфортабельного утримання черепахи потрібна наявність басейну. Водний об’єм у ньому залежить від варіанту рептилії. Для сухопутних видів глибина ставка має становити лише 0,5 висоти панцира рептилії. Для прісноводної червоновухої черепахи та інших водних видів потрібен дещо більший об’єм, який забезпечував би їй можливість вільно перевертатися панциром вниз.

Глибина басейну залежить від величини вихованця і повинна перевищувати його довжину приблизно в 1,5-2 рази. Якщо довжина черепашки становить 10 см, то глибина води має бути 15 см щонайменше.

У басейні не повинно бути жодних перешкод для плавання тварини.

Воду для акваріума можна застосовувати просту водопровідну, тільки потрібно заздалегідь дати їй відстоятися близько 5 днів. Це потрібно для випаровування з неї хлору. Великий вміст хлору здатний викликати у рептилії алергічну реакцію очей і покривів шкіри. Вода має бути завжди чистою і свіжою. Існують такі вимоги до якості води, як:

 • кислотність (рН) у межах 6-8, що відповідає воді з під крана;
 • жорсткість води буває різноманітною, але більш корисною вважається вода з більшим вмістом карбонату — джерелом кальцію;
 • комфортна температура води — +26-+30 градусів; за менших температур червоновуха черепашка та інші водні види стають млявими та інертними і можуть навіть відмовлятися від їжі.

Важливо! У водних видів велика потреба у воді. Без неї рептилія може нормально прожити не більше 2 днів, а потім буде відчувати зневоднення організму.

Облаштування суші

Хоча червоновуха черепашка живе і проводить багато часу у воді, крім ставка, в акваріумі потрібна наявність суші. Тут тварина може подихати киснем і погрітися під ультрафіолетовим випромінюванням. При обладнанні берега необхідно дотримуватися таких правил, як:

 • розмір берегового простору має бути в 3-4 рази більшим за величину улюбленця; при утриманні кількох рептилій уся площа суходолу має перевершувати в кілька разів кількість особин; співвідношення суходолу і берега — 20% до 80%;
 • поверхня берега має бути неслизькою;
 • ділянки суші необхідно розміщувати як на освітлених, так і в тіньових місцях;
 • суша не повинна знаходитися занадто високо від водного рівня;
 • берегові ділянки необхідно чудово фіксувати, щоб вони могли витримувати вагу тварини;
 • суворо забороняється для оформлення суші застосовувати отруйні матеріали;
 • для безпечного спуску у воду і підйому з неї берегові ділянки необхідно розміщувати похило, порожнистими, такими, що спускаються до самого дна басейну; можна оснащувати спеціалізованими трапами або драбинками; категорично забороняються прямовисні схили;
 • береговий рівень має бути нижчим за верхню кромку акваріума на 20-30 см, щоб тварина не мала можливості вибратися з житла;
 • для оформлення суші дуже часто застосовують середню і велику гальку або звичайні гладкі камінчики, скріплюючи їх акваріумним герметиком; дрібну гальку брати не рекомендується так, як рептилія може її проковтнути, що призводить до хвороби.

Крім берега, бажано на воді розміщувати острівці.

При оформленні кількох островів одні з них можуть бути сухими, а деякі — трохи (на пару міліметрів) зануреними у воду.

Освітлення та обігрів

Для підтримування в акваріумі мікроклімату і стабільної температури варто використовувати обігрів. Воду гріють до необхідної температури (+26-+30 градусів) за допомогою нагрівача, який опускають у басейн. Щоб вихованець не травмувався, нагрівач можна помістити за акваріумні декорації або закрити трубкою із пластику. Природного світла рептилії недостатньо. Для створення комфортабельних умов для життя потрібно забезпечити додаткове освітлення.

Над берегом слід встановити лампу загального призначення (до 60 Вт), під світлом якої черепаха нагріється. Можна застосовувати спеціалізовану лампу для тераріуму з відбивачем. Лампу необхідно розташовувати на такій відстані, щоб до неї не діставала рептилія, і не долітали бризки води.

Світильник нагріє повітря до прийнятного рівня, який становить +30-+35 градусів.

Рептилії — це тварини, у яких регуляція температури тіла виконується завдяки зовнішнім джерелам. В умовах природного проживання черепахи якщо буде потрібно розміщуються то на сонці, то в тіні. Тому в акваріумі також необхідно передбачати наявність як освітленої теплої ділянки, так і більш прохолодної тіньової зони. Щоб цього досягти, нагрівальний світильник ставлять у кутку акваріума.

Він обігріватиме практично половину простору ємності, а в кутку навпроти буде холодна зона, куди тепла потрапляє менше. Температура тут складе близько +26 градусів.

Для освітлення необхідно також помістити й УФ лампу. УФ-випромінювання бере участь у засвоєнні вітаміну В, кальцію і виробленні вітаміну Д, необхідного для зміцнення панцира. УФ-промені також добре впливають на речовинний обмін, стан шкіри рептилії і загальне самопочуття. Однак дія ультрафіолетового випромінювання слабшає в міру віддалення від лампи. Тому її поміщають, суворо дотримуючись вказівок інструкції. Приблизна відстань від суші до лампи становить 30 см. А ще іноді лампу необхідно замінювати, оскільки потроху інтенсивність променів зменшується. УФ-лампу вмикають виключно на якийсь час (на 10-12 годин).

Правильна вентиляція

Часто акваріуми закривають зверху кришкою з дірочками, щоб черепаха не вибралася назовні. Але така вентиляція не забезпечує достатнього припливу свіжого повітря. Погана аерація призводить до застою повітря і накопичення внизу ємності газів (особливо вуглекислого), що виділяються рептиліями. Це призводить до найрізноманітніших хвороб тварини. Тому так потрібна додаткова проточна аерація. Під час облаштування вентиляції в акваріумах для сухопутних черепах використовують метод теплової конвекції: через отвори знизу стінок до акваріума надходить прохолодне повітря, потім, нагріваючись, воно піднімається і виходить через верхні отвори в кришці.

Проточна аерація може також виконуватися і через отвори в бічних стінках, які розміщуються вгорі і внизу біля ґрунту.

За допомогою вентиляції можна теж контролювати вологість, яка залежить від чисельності вхідних і отворів для виходу. Менша вологість досягається завдяки великій кількості таких отворів, а більша — завдяки зниженню кількості тих та інших отворів. Для аерації повітря в акваріумі червоновухої водної черепахи, крім кришки з дірочками, зазвичай використовують компресор, який одночасно наповнює повітрям і воду.

Рослинність і декор

Порожній акваріум виглядає не дуже красиво. Красиво облаштувати житло вихованця вдома можна власними руками. Красиво оформити його можна всілякими атрибутами, але основним принципом облаштування вважається безпека тварини. Під час оформлення житла рептилій важливо не дуже заповнювати простір, щоб не заважати їхньому пересуванню. На дно акваріума червоновухої черепашки можна укласти шар крупного гравію, хоча він буде дещо ускладнювати чистку.

Для сухопутних видів іноді застосовують сіно, але сухі гілки здатні поранити чутливу шкіру рептилій.

Прекрасним варіантом облаштування дна для них вважається багатошаровий ґрунт, що містить як тверді зони, де черепаха прогулюється і сточує кігті, так і зони з сипучих матеріалів, щоб вона могла зариватися в нього.

Ґрунт необхідно оформити так:

 • найпростіший шар, що знаходиться знизу, — плівка, яка добре вбирає вологу; вона буде поглинати відходи, що виділяються твариною в процесі діяльності;
 • потім поміщають просту підстилку з дірочками, які застосовують у ванній, зайва вологість просочиться крізь отвори і вбереться в плівку; цей килимок слід зафіксувати, щоб вихованець не заповзав під нього;
 • зверху насипають ґрунт — для твердої зони можна застосовувати гравій або гальку, а для сипучих зон — пісок; важливо, щоб камінчики були досить великими і не мали граней з гострими кінцями.

Басейн червоновухої вихованки також можна прикрасити.

Великі черепашки не тільки прикрасять ставок, а й будуть ще одним джерелом кальцію. Для прикраси також нерідко застосовують замки, гроти і печерки, а ще декоративні корчі та камені.

Такі аксесуари можна придбати або створити самостійно з нетоксичних матеріалів. Вони зобов’язані бути безпечними для тварин і не мати загострених кромок.

Зазвичай живі рослини не застосовують для прикраси акваріума, оскільки рептилії люблять ними ласувати або ж просто їх викопують. Натуральними рослинами можна оформити акваріум виключно для молодих особин: черепахи не харчуються зеленню до однорічного віку. Іноді застосовують штучні рослини, добре зафіксувавши їх у донному ґрунті. Однак теж є ризик того, що вихованець буде їх гризти. Сушу та острівці часто прикрашають штучними ліанами. Точно такими ж засобами можна облаштувати акваріум для сухопутних черепах.

Правильний догляд

Після створення прекрасних умов утримання потрібно зробити правильний догляд за рептилією. Він охоплює такі моменти, як правильне харчування, догляд за самою твариною і чистка її житла. Червоновуха черепаха, як і всі інші водні види, всеїдна. До досягнення 3-4 річного віку її годують здебільшого м’ясною їжею. Почавши з 4 річного віку, коли приходить статева зрілість, рослинна частка харчування зростає від 30 до 50%.

У м’ясну їжу включають нежирне м’ясо (крім свинини і баранини), лівер. Корисні різні комахи (коники), дощові черв’яки, равлики (сухопутні й акваріумні).

Рибу можна давати тільки морську. Рослинна їжа представлена досить по-різному, а саме:

 • рослини для акваріумів крім елодеї;
 • домашні рослини — традесканція, алое і кактус без колючок, гібіскус;
 • трав’янисті рослини — подорожник, конюшина, кульбаба;
 • бурякове і морквяне бадилля, салатні листи;
 • різні овочі — болгарський перець і огірки, морква і кабачки,
 • фрукти — яблука і груші, сливи і банани.

Догляд за самою червоновухою рептилією полягає в чищенні її панцира. Оскільки в ньому є нервові завершення, і він має чутливість, то чистити панцир досить лише м’якою губкою.

Заборонено застосовувати будь-які засоби для миття і щітки з жорсткою щетиною. Іноді черепашці потрібно стригти кігті. Робити це варто тільки спеціалізованими щипчиками, які можна придбати в зоомагазині.

Червоновуха черепаха може часто линяти, при цьому відбувається відшарування верхнього шару шкіри. У цьому варіанті її корисно купати в теплому ромашковому відварі. Засохлі лусочки також можна акуратно видаляти за допомогою ватних паличок. Доглядати потрібно і за житлом вихованця. Доводиться стежити за чистотою води в басейні. Воду в ньому змінюють часто — до 2 разів протягом тижня. Воду дозволяється міняти не всю, а тільки третю частину для збереження мікрофлори ставка.

Мити акваріум слід у разі забруднення стінок. Для цього спочатку ізолюють вихованця і зливають всю воду. Потім ґрунт і аксесуари, що знаходяться в басейні, добре промиваються в чистій воді без засобів для миття. Далі чистять стінки акваріума деревним скребком без застосування мийних препаратів. Використовувати можна лише харчову соду, після цього ємність необхідно дуже ретельно вимити.

Потім всі декоративні атрибути повертають в акваріум і заливають свіжою відстояною водою. Повну заміну води виконують не більш ніж 1 раз на 30 днів.

Якщо в акваріумі відсутній фільтр, то заміна води робиться частіше: повна — 1 раз протягом тижня, а неповна — через 3-4 дні. Сухопутних черепашок також слід підтримувати в чистоті. Тому що вони люблять зариватися в ґрунт, то швидко забруднюються. Тому їх необхідно постійно купати.

Миють їх у теплій воді з додаванням соди в розрахунку 1 чайна ложечка на літр рідини, занурюючи їх у воду і залишаючи в ній на 20 хвилин. Потім, вийнявши черепашку і давши обсохнути, протирають їй шкіру тампоном, змоченим олією з оливок. Зрозуміло, комфортне облаштування вільного простору і забезпечення правильного утримання вимагає деяких фінансових витрат і трудового вкладення. Тому перед тим, як купувати екзотичну тварину, слід все це передбачати.

Позначки:
close