Панорамні акваріуми: особливості, різновиди, вибір і обслуговування

Панорамні акваріуми: особливості, різновиди, вибір і обслуговування - Ветеринар

Акваріум — стильне інтер’єрне доповнення з найрізноманітнішим дизайном, панорама морського життя прямо у вас вдома. Однак під час купівлі важливо потурбуватися не тільки про зорову складову, а й про власних вихованців, щоб підібрати оптимальний для них дім.

Панорамні акваріуми: особливості, різновиди, вибір і обслуговування - Ветеринар

Конструкції

Резервуари для побутових рибок дуже різні. За призначенням діляться вони на декоративні та підсобні. Підсобні (або спеціалізовані) акваріуми дуже часто з прямими кутами і низькі, водний рівень у них може досягати 30-40 сантиметрів. Цього об’єму цілком вистачить для зграї мальків або для 2-ох невеликих особин.

Вибір декоративних моделей ширший: вони можуть бути сфероподібними, циліндричними, трикутними, кутовими, шестикутними та іншими.

Зовсім недавно всі резервуари для рибок утримувалися виключно на металевому каркасі, а тому були обмежені чотирикутною формою. На заміну каркасним прийшли моделі без каркаса — стильний вигляд акваріума. Вони надійні та тримають значний тиск води. Щоправда, скло легко подряпати.

Ось лише певні види сучасних безкаркасних акваріумів.

 • Звичайний . Одна з найпростіших моделей, легко піддається чищенню і багато місця не займе. Чотирикутна форма дає можливість добре переглядати його мешканців. Освітлення в подібних акваріумах фіксується під скло.
 • Кутовий. Можливо зробити за будь-якими показниками так, щоб акваріум ідеально вписався в кімнатний кут. Прекрасне рішення стилю: візуально він витягує простір, створюючи ілюзію об’єму.
 • Циліндричний. Цей багатогранний акваріум не потрібно ставити дуже щільно до стінки. Через неординарну форму і заломлення граней риби в ньому виглядають некрасиво великими. Його необхідно розміщувати по самому центру, щоб огляд був доступний з кожного боку циліндра.
 • Панорамний . Один з дуже популярних на даний час. Панорамне оглядове скло підвищує оглядовий кут — можна стежити за водним життям практично з будь-якого кімнатного кута. Власне цій моделі ми приділимо увагу.

Оскільки все ж таки ми нечасто ставимо власних рибок у середині кімнати, а віддаємо їм місце на тумбі біля стінки або в кутку, фахівці почали проводити експерименти і робити “риб’ячі домівки” більш опуклими. Перші панорамні краєвиди мали досить дивний вигляд: як кілька прямокутних пластин, з’єднаних разом. Потроху їхнє рельєфне скло почали робити монолітним із матеріалів на основі полімеру.

Скло чи акрил?

Ці два матеріали однаково постійно застосовуються у створенні акваріумів. Спробуємо розібратися, чим же вони відрізняються, і що краще підібрати.

Акрилові резервуари прославилися:

 • широким розмаїттям;
 • доступною ціною;
 • міцністю;
 • легкістю.

Основний недолік такого матеріалу в тому, що оргскло легко дряпається, тож його протирати необхідно досить акуратно.

Занадто доступний акрил після закінчення певного часу може пожовтіти. Також непотрібно чистити такий акваріум побутовими хімічними засобами — вони погіршують прозорість акрилу.

Скло як матеріал для акваріума сильно програє акрилу. Напевно, єдиний його плюс у тому, що дуже доступний резервуар зі скла має більш презентабельний вигляд, ніж доступний акриловий.

Підбираючи акваріум, віддайте перевагу тим, що виконані з акрилу. Їхні шви міцні та захищені від протікання, тримають тиск 200 л води.

Хороший об’єм

Якщо ви новачок, то, найімовірніше, вирішите власний вибір зупинити на найменшому варіанті: у 30 або 60 л. Однак це докорінно неправильний підхід. Чим менший акваріум — тим важче відбудувати в ньому біологічну очисну систему. Не купуйте резервуари менше 30 літрів. Якщо ж ви отримали такий акваріум як подарунок з уже заселеною зграйкою рибок — найкраще відразу переселити їх у набагато об’ємніший будиночок. Щоб розрахувати хороший об’єм, потрібно визначити, скільки риб житиме в одній посудині.

Якщо ви завели більше трьох пар рибок, бажано помістити їх в акваріум не менше 150 л.

Якщо є можливість, беріть резервуар у 250 л.

Додатково придбайте фільтри, охолоджувачі та системи обігріву.

Характеристики та переваги панорами

Акваріуми панорамного вигляду виглядають стильно й оригінально, нагадуючи плоский телевізійний екран. “Зображення” практично не тягнеться і не змінює свої початкові форми.

Трапецієподібний або сфероподібний панорамний акваріум — виграшний варіант, який прекрасно доповнюватиме і інтер’єр офісу, і домашній. Поставити такий декоративний елемент можна як на просту тумбочку, так і на комод з додатковими шухлядками. Подібне рішення зробить конструкцію кудись доволі функціональною і корисною.

Панорамний кутовий вид підійде для невеликої кімнатки, в якій не залишається місця для громіздкого прямокутного резервуара. Тут знову ж таки зіграє ефект розтягування простору та імітація його глибини.

Чим панорамний акваріум кращий за прямокутний:

 • у панорамного менше проблем зі склом, воно не тягнеться завдяки опуклій формі;
 • така модель займає дуже мало місця і стилістично впишеться в будь-яке оформлення;
 • прямокутний резервуар має старомодний, незграбний вигляд, дуже часто спричиняючи незручність гострими кутами, а панорамні акваріуми в цьому відношенні куди більш життєздатні.

Існують різноманітні варіанти дизайну панорамних моделей об’ємом 100, 120, 150 або 200 літрів.

Зазвичай з панорамних акваріумів виділяють три самостійні види.

 1. Дуговий панорамний. Скло у даній моделі більш зігнуте завдяки декоративним панелям з обох боків і опуклості акрилу.
 2. Картина. Такий резервуар вішається або притуляється до стінки і, дійсно, нагадує живу картину. Звичайний варіант — акваріум у формі прямокутника, вбудований у глибоку нішу. Скло прикрашене рамкою.
 3. Стіл. Подібні форми кріпляться на стінку за допомогою кронштейнів. Для такої конструкції потрібна дуже витривала стінка, яка може витримувати вагу важкої посудини. Вона розміщується паралельно підлозі і візуально нагадує полицю або стіл.

Для чого йому кришка:

 • без неї не буде потрібного освітлення і температури;
 • вона перешкоджає потраплянню сміття і пилу в акваріум;
 • вода не вивітрюється, що дає можливість змінювати її рідше;
 • забезпечує безпеку — жодна рибка не вистрибне з акваріума на поверхню.

Кришку можна зробити своїми руками, але спочатку необхідно провести розрахунок і обміри акваріума. Подумайте про чищення: залежно від того, як ви розмістите деталі кришки, згодом може бути некомфортно чистити резервуар.

Матеріал кришки обов’язково має бути вологостійким і не боятися дуже високої температури. Можна власний вибір зупинити на спіненому ПВХ — це вивірене рішення.

Позначки:
close