Грот для акваріума: вибір і способи виготовлення

Грот для акваріума не тільки вважається компонентом декору, а й служить укриттям для рибок. Щоб створити оригінальний дизайн, можна зробити його своїми силами. На допомогу прийдуть як спеціалізовані матеріали, так і підручні засоби, наприклад: черепашки, пінополістирол або глина.

Призначення

Грот вважається дуже великогабаритним компонентом декору. Через це не всі акваріумісти згодні на його встановлення. Але здебільшого наявність цього предмета потрібна, оскільки він може виконувати функції захисту і ховати слабших рибок від їхніх агресивних і вороже налаштованих побратимів.

Все таки дуже часто робиться вибір на користь цієї прикраси . Її можна як купити в магазині, так і зробити власними руками. Другий варіант обирають частіше люди, які мають багату уяву і прагнуть створити унікальний дизайн. Все може залежати від бажань акваріуміста, його здібностей і наявності вільного часу.

Вимоги до матеріалів

Матеріалів, з яких можуть бути зроблені гроти, є багато. Це буває як скло і дерево, так і, наприклад, звичайна глина. Якщо було вирішено створити аксесуар самостійно, господареві акваріума насамперед слід дбати про те, щоб матеріали відповідали всім необхідним потребам безпеки. Якщо за цим не простежити, прикраса може негативно впливати на склад води, а ще на здоров’я і життя мешканців акваріума.

Потрібно перевірити, щоб у складі був не надто високий вміст заліза . Його надлишок призводить до збільшення кількості несприятливих водоростей, виходячи з цього, акваріум доведеться чистити набагато частіше, як і фільтрувати.

Що стосується конкретно каміння, воно не повинно містити вапно, інакше вода змінить кислотність і жорсткість, а деякі мешканці акваріума і живі рослини просто загинуть. Крім того, камені не можна брати з промислових кар’єрів і якихось підприємств.

Якщо грот робиться самостійно, акваріумісту знадобиться клей. У цьому варіанті експерти рекомендують зупинитися на такому варіанті, як герметик на основі силікону: він найбільш не шкідливий.

Що стосується готових елементів конструкції, необхідно зробити їх максимально гладкими. Об гострі кути активні та прудкі рибки можуть поранитися. Також не потрібно застосовувати ту деревину, яка здатна виділяти смолу. Не рекомендується користуватися, наприклад, дубовими складовими. Краще підібрати що-небудь більш безпечне.

Готові вироби

Деяких акваріумістів цілком влаштовують готові моделі гротів, представлені на магазинних полицях. Це резонно, оскільки подібну конструкцію можна вибрати і просто помістити в ємність, заощаджуючи таким чином час і сили.

Прикраси підбираються різні: за формою, розміром, кольоровою палітрою. При підборі необхідно брати до уваги, що маленький грот загубиться у великому акваріумі, тому величина має бути відповідною. Більшість пропозицій від спеціальних точок торгівлі включають варіанти з глини, що мають багато плюсів.

Але потрібно пам’ятати і про форми. Є кілька найбільш затребуваних у споживачів. Серед них грот-корабель, грот-замок, грот-скеля та грот-череп.

Грот у формі корабля часто можна помітити в акваріумістів. Зазвичай він виглядає як затонуле піратське судно, що розламалося на кілька частин. Дуже часто там знаходиться надто багато відсіків, де рибки можуть сховатися. Крім того, власне в ньому можна приховати розпилювач від повітряного компресора, що часто погано впливає на зовнішній вигляд композиції.

Грот у вигляді підводного замку має просто казковий вигляд. Виникає враження, що в акваріумі розташоване справжнє морське царство.

Грот-скеля призначається для тих, хто любить природність. Акваріумісти дуже часто розташовують поруч з ним живі рослини, і грот виглядає як частина природного ландшафту.

І, врешті-решт, шанувальникам оригінального і таємничого декору сподобаються гроти у формі черепа. Багато хто любить кинути на дно кілька монеток, заздалегідь покритих вологостійким лаком. Вони обов’язково створять більш яскраве коло і прикрасять композицію.

Власними руками

Дуже часто для виробництва грота самостійно акваріумісти обирають натуральні матеріали, вважаючи їх екологічнішими і простішими в роботі. Але тут можуть бути власні тонкощі. Наприклад, необхідно брати до уваги, що місця, в яких погана екологія, заборонені для вибору частин майбутньої конструкції. Також під забороною камінчики, що мають прожилини кольору іржі. Вони говорять про те, що в елементі підвищений вміст заліза, виходячи з цього, живі мешканці акваріума можуть отруїтися.

Деревина має бути свіжою, не можна застосовувати прогнилі частини. Також необхідно відмовитися від порід, які можуть забарвити воду і виділяти в неї смолу. Йдеться, наприклад, про дуб.

Декораціям знадобиться догляд. Їх потрібно постійно як слід мити і навіть прокип’ятити. Це допоможе прибрати подібні проблеми, як наявність паразитів і хвороботворних бактерій.

Також необхідно пам’ятати, що грот може бути досить важким. Щоб не пошкодити акваріум, знадобляться підставки, які здатні розподіляти вагу. До того ж конструкцію необхідно встановлювати недалеко від арматури.

З каменю

Акваріумісти дуже часто виносять рішення зробити укриття з дуже великих плоских каменів. Деякі з них можна кріпити за допомогою герметика на основі силікону, якщо рибки безмірно активні та мають схильності до зміщення елементів. Найкраще застосовувати еластичний безбарвний клей відмінної якості.

Незалежно від того, проклеєний грот чи ні, камені не повинні розвалюватися від самого початку. Площа торкання поверхні впливає на якість швів. Деталі слід знежирити, застосовуючи розчинник. Обов’язково візьміть до уваги, що перший час будуть виділятися леткі сполуки. Щоб їх позбутися, варто помістити конструкцію на 3-4 дні в змінну воду.

Якщо йдеться про м’які камені, з них виходять чудові монолітні гроти. Однак процес виготовлення подібних виробів — робота, що вимагає великої праці. Але важливим плюсом у цьому варіанті вважається міцність.

З вапняком працювати дуже легко. Він не викликає труднощів під час обробки, але без неї здатний сильно збільшити рівень кислотності води, тому вимагає промивання і вимочування. Його не потрібно застосовувати з м’якою рідиною.

Пісковик також впливає на воду, підвищуючи її жорсткість. Також, він спричиняє більш бурхливий ріст рослин. Черепашник здатний налаштовувати кислотність і береже від надмірного закислення.

Що стосується лави, вона не здатна нічого змінювати в складі рідини. Але при цьому має досить велику ціну. А для того щоб заважати виділенню речовин, слід посадити поруч живі рослини та водорості.

Із гальки

Галька набагато дрібніша, ніж звичайне каміння. Тому роботу з нею можна розібрати поетапно:

  • спочатку відбираються більш плоскі камінчики;
  • потім з картону робиться шаблон майбутнього грота;
  • купол робиться по самому центру.

З дерева

Підбираючи деревину, необхідно дивитися, щоб вона не була смолистою. Не потрібно розміщувати в акваріумі кору, також необхідно обробити зовнішню частину і згладити гострі краї. Печерки свердлять, а їхні краї можна обробити паяльною лампою. Грот із дерева обов’язково закріплюється.

Із глини

Підбираючи глину, перевагу потрібно віддати білій. Вона майже не має поганих домішок. Консистенція матеріалу має нагадувати пластилін, тоді з нею можна працювати. Багато глиняних аксесуарів реалізується і в спеціальних магазинах.

Коли необхідна форма сформована, грот необхідно висушити. Процес може займати від 3 днів до тижня. Якщо виріб буде вологим, під час випалу він дасть тріщину. Під час роботи вдома для випалу застосовується духова піч, яка потроху нагрівається приблизно до 250 градусів. Поспішати в подібній ситуації не варто. Час випалу — до 6 годин.

Охолоджувати грот швидко теж не рекомендується. Спочатку він повинен охолонути в духовці, після цього його витягують, обполіскують водою і поміщають в акваріум.

З кокоса

Грот з кокоса вважається натуральним виробом, що не виділяє токсинів і не чинить несприятливого впливу на воду. Головна вимога — кокос має бути стиглим, але не лежаним.

Для початку кокос розкривається, з нього виливають молочко. Після чого відпилюється зовнішня область і витягується м’якоть. Шкаралупу кип’ятять 2-3 рази по 30 хвилин із невід’ємним зливанням води та її промиванням.

Якщо всередині ще залишилася м’якоть, її необхідно видалити жорсткою щіточкою. Після чого вирізаються необхідні отвори, а сам аксесуар відмочується в змінній воді, поки не перестане її фарбувати.

Із пляшки

Це ще один зручний матеріал для виробництва грота. Видалити шийку або дно пляшки можна так: мотузочка вимочується в бензині, нею обв’язується потрібна область, підпалюється. Відбувається нагрівання скла, після цього його необхідно опустити в холодну рідину. Коли бутель потріскається в необхідному місці, скол обробляється або оплавляється.

Далі ємність змащують акваріумним клеєм і обвалюють у гальці або піску. Зверху можна розташувати камінчики або інші декоративні елементи.

Про те, як зробити грот для акваріума з пляшки з пластика, ви дізнаєтеся з відео нижче.

Позначки:
close